Ölü doğum sonrası gebelik: anne ve yenidoğan sonuçları
Pregnancy after stillbirth: Maternal and newborn outcomes
- Tez No: 843975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL KARACA KURTULMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Gebede bir ölü doğum öyküsünün olması halinde, ölü doğum öyküsü olmayan gebeye göre yenidoğan sonuçlarının ve maternal sonuçların karşılaştırılması sonrası olası anne ve yenidoğan sonuçlarını öngörmek ve ölü doğum öyküsü olan gebeler için bir yol haritası çizilmesine katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 01/01/2013- 01/09/2023 arasında 20 hafta veya 500 gram üzeri ölü doğum öyküsü olan 18 yaş üstü 107 gebe ve kontrol grubu olarak 01/01/2022-31/12/2022 tarihleri arasında ölü doğum öyküsü olmayan 18 yaş üstü 704 multipar dahil edildi. Veriler hastane elektronik kayıt sisteminden ve kağıt tıbbi kayıtlar ile toplandı. Ölü doğum öyküsü olan multipar hastalar ve ölü doğum öyküsü olmayan multipar hastaların, yaşları, doğum yaptıkları gebelik haftası, ek hastalıkları, doğum şekilleri (vajinal doğum, sezaryen ile doğum), doğum indüksiyonu uygulanıp uygulanmadığı, yenidoğan kilo, yenidoğan 5. ve 10. dk apgar skorları, yenidoğan yoğun bakım gereksinimi olup olmadığı ve yeni doğan yoğun bakım yatış süreleri excell tablosuna girildi ve istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Hastaların yaşları medyan 28 yıl (minimum=18 yıl, maksimum=44 yıl) idi. Gebelerin %8'inde (n=65) ek hastalık mevcuttu. GDM (Gestasyonel Diyabetus Mellitus) %4,6'sında (n=37) gelişirken GHT (Gestasyonel Hipertansiyon) %3'ünde (n=24) gelişmişti. Gebelerin çoğunluğunun doğumu >37 haftada gerçekleştirmişti (n=730, %90). Vajinal doğum 384 gebeye (%47,3) uygulanırken 427 gebeye sezaryen ile doğum (%52,7) uygulanmıştı. En sık C/S nedeni geçirilmiş C/S ile doğum öyküsü idi (n=361). Diğer C/S ile doğum nedenleri sırasıyla 26'sında fetal distress, 10'unda EDT (Erken Doğum Tehtidi), yedisinde prezantasyon anomalisi, altısında ilerlemeyen eylem, altısında iri bebek, üçünde plesanta previa, dördünde EMR (Erken Membran Rüptürü), birinde gebelik kolestazı,, birinde SGA, birinde IUGR (İntrauterin Gelişme Geriliği) ve birinde plasenta dekolmanı idi. Gebelerin %6,4'ünde (n=52) doğum indüksiyonu gerekmişti. En sık doğum indüksiyonu gereksinimi EMR iken (n=30), ikinci en sık doğum indüksiyonu nedeni miad aşımıydı (n=16). Kalan altı gebede ise doğum indüksiyonu nedeni GDM idi. Ölü doğum öyküsü olmayan multipar sayısı 704 iken (%86,8) ölü doğum öyküsü olan multipar sayısı 107 (%13,2) idi. . En sık doğan yenidoğan cinsiyeti kız idi (n=443, %54,6). Yenidoğan ağırlığı medyan 3,255 gram (minimum=1,305 gram, maksimums=5,030 gram) idi.5.dk APGAR skorunun medyanı 9 iken (minimum=2, maksimums=9), 10.dk APGAR skorunun medyanı 10 (minimum=5, maksimums=10) olarak hesaplandı. Yenidoğanların %9,9'unda (n=80) NICU (Yenidoğan Yoğun Bakım) yatışı gerekmişti. En sık NICU yatış nedeni RDS(Respiratuvar Distres Sendromu) iken (n=40) ikinci en sıklıkta NICU yatış nedeni yenidoğanın geçici takipnesiydi (n=27). Diğer NICU yatış nedenleri sekiz bebekte konjenital pnömoni, iki bebekte hipoglisemi, iki bebekte kardiyak neden ve bir bebekte asfiksi idi. NICU yatışı gereken 80 yenidoğanın 25'i hastanemiz yoğun bakım ünitesinde yer olmadığı için başka bir merkeze sevk edilmişti. Hastanemiz NICU'sunda yatan yenidoğanlar için yoğun bakım yatış günü medyan 11 gün (minimum=6 gün, maksimums=22 gün) idi. Ölü doğum öyküsü olan multiparlar (n=107) ile ölü doğum öyküsü olmayan multiparlar (n=704) arasında GDM oranı (p=0,953), hipotroidi oranı (p=1,000), doğum şekli (p=0,267), indüksiyon ile doğum gereksinimi (p=0,184) açısından istatistiksel bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare newborn and maternal outcomes in pregnancies with a history of stillbirth to those without such a history. Based on the comparison of these outcomes, the goal is to predict potential maternal and newborn outcomes and contribute to the development of a roadmap for pregnancies with a history of stillbirth. Materials and Methods: This retrospective study included 107 pregnant women aged 18 and above with a history of stillbirth at 20 weeks gestation or weighing over 500 grams, who presented to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Izmir Katip Çelebi Atatürk Training and Research Hospital between January 1, 2013, and September 1, 2023. The control group consisted of 704 women aged 18 and above without a history of stillbirth, including multiparous individuals, who were included between January 1, 2022, and December 31, 2022. Data were collected from the hospital's electronic record system and paper medical records. Information for multiparous patients with a history of stillbirth and multiparous patients without a history of stillbirth, including their ages, gestational weeks at delivery, comorbidities, mode of delivery (vaginal delivery, cesarean section), application of labor induction, newborn weight, newborn 5th and 10th minute Apgar scores, the need for neonatal intensive care, and duration of neonatal intensive care unit admission, were entered into an Excel spreadsheet, and statistical analysis was performed. Findings: The median age of the patients was 28 years (minimum=18 years, maximum=44 years). Eight percent (n=65) of the pregnant women had comorbidities. Gestational Diabetes Mellitus (GDM) developed in 4.6% (n=37), while Gestational Hypertension (GHT) developed in 3% (n=24). The majority of the pregnancies (n=730, 90%) reached beyond 37 weeks. Vaginal delivery was performed in 47.3% (n=384) of the cases, while cesarean section was performed in 52.7% (n=427) of the cases. The most common reason for cesarean section was a history of previous cesarean section (n=361). Other reasons for cesarean section included fetal distress in 26 cases, Early Term Delivery (ETD) in 10 cases, presentation anomaly in seven cases, arrested labor in six cases, macrosomia in six cases, placenta previa in three cases, Early Membrane Rupture (EMR) in four cases, pregnancy cholestasis in one case, Small for Gestational Age (SGA) in one case, Intrauterine Growth Restriction (IUGR) in one case, and placental abruption in one case. Six percent of the patients (n=52) required labor induction, with Early Membrane Rupture (EMR) being the most common reason (n=30), followed by post-term pregnancy (n=16). The remaining six cases required induction due to GDM. The number of multiparous women without a history of stillbirth was 704 (86.8%), while the number of multiparous women with a history of stillbirth was 107 (13.2%). The most common gender among newborns was female (n=443, 54.6%). The median newborn weight was 3,255 grams (minimum=1,305 grams, maximum=5,030 grams). The median 5-minute Apgar score was 9 (minimum=2, maximum=9), and the median 10-minute Apgar score was 10 (minimum=5, maximum=10). In 9.9% of the newborns (n=80), Neonatal Intensive Care Unit (NICU) admission was required. The most common reason for NICU admission was Respiratory Distress Syndrome (RDS) (n=40), followed by transient tachypnea of the newborn (n=27). Other reasons for NICU admission included congenital pneumonia in eight infants, hypoglycemia in two infants, cardiac reasons in two infants, and asphyxia in one infant. Among the 80 newborns requiring NICU admission, 25 were transferred to another center due to the lack of space in our hospital's intensive care unit. The median length of stay in the NICU for newborns admitted to our hospital was 11 days (minimum=6 days, maximum=22 days). Comparison between multiparous women with a history of stillbirth (n=107) and multiparous women without a history of stillbirth (n=704) revealed no statistically significant differences in the rates of GDM (p=0.953), hypothyroidism (p=1.000), mode of delivery (p=0.267), and the need for labor induction (p=0.184).