Toz metalürjisi yöntemi ile üretilmiş Fe esaslı yüksek ve orta entropili alaşımların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of Fe-based high and medium entropy alloys produced by powder metallurgy
- Tez No: 843989
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gelişen teknoloji insanoğlunun yeni tip malzemelere olan ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Mevcut geleneksel malzemeler ihtiyaçlara karşılık verebilse de bazı kullanım alanlarında yetersiz kalabilmektedir. Otomotiv, uzay ve havacılık sektörlerinde düşük ağırlık, yüksek aşınma direnci gibi özellikler sebebiyle yeni malzeme tasarımları ve çalışmaları artmıştır. Bu çalışmada, tasarımı yapılmış 2 adet orta ve 2 adet yüksek entropili alaşımın toz metalürjisi yöntemiyle üretimi yapılmıştır. Toz metalürjisi yöntemi için üretilecek alaşımlar için saf element tozları kullanılmıştır. Uygun tane boyutundaki element tozları mekanik alaşımlamaya tabi tutulduktan sonra uygun koşullarda preslenmiştir. Preslenen alaşımlar atmosfer kontrollü fırınlarda sinterlenmesiyle alaşımlar elde edilmiş, oksitlenmeyi önlemek amacıyla Si kumu içerisinde soğutulması sağlanmıştır. Elde edilen alaşımlara mikro sertlik, aşınma, mikroyapı analizleri, SEM, EDX analizleri uygulanmıştır. Yapılan testler sonucunda yüksek entropili alaşımların orta entropili alaşımlara göre daha yüksek sertlik ve daha iyi aşınma direncine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developing technology has revealed humanity's need for new types of materials. Although existing traditional materials can meet the needs, they may be insufficient in some areas of use. New material designs and studies have increased in the automotive, space and aviation sectors due to features such as low weight and high wear resistance. In this study, two designed medium and two high entropy alloys were produced by the powder metallurgy method. Pure element powders were used for the alloys to be produced for the powder metallurgy method. Elemental powders of appropriate grain sizes were pressed under appropriate conditions after being subjected to mechanical alloying. Alloys were obtained by sintering the pressed alloys in atmosphere-controlled furnaces, and they were cooled in Si sand to prevent oxidation. Micro hardness, wear, microstructure analyses, SEM and EDX analyzes were applied to the obtained alloys. As a result of the tests, it was observed that high entropy alloys have higher hardness and better wear resistance than medium entropy alloys.