Böbrek nakilli hastalarda polifarmasinin yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between polypharmacy and quality of life in kidney transplant patients
  1. Tez No: 843988
  2. Yazar: FURKAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUROL ARIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda Fakültemizde takip edilen böbrek nakilli hastalarda izlenen polifarmasinin sıklığının belirlenmesi, hastaların hap yükünün ve polifarmasinin hastalarda yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hasta ve Yöntem: Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı Nakil Polikliniği'ne Eylül 2023-Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran ve çalışma koşullarını sağlayan hastalar katılmıştır. Çalışma koşullarını sağlayan hastalara KDQOL-SF anketi yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Polifarmasi grubuna alınan hastalar ≥6 ilaç kullananlar olarak tanımlandı. Hastaların laboratuvar verileri hastane bilgi sisteminden elde edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 128 hastanın 77'si erkek, 51'i kadındı. Hastaların 74'ünde polifarmasi var olarak değerlendirildi. Katılımcıların yaş ortalaması polifarmasi olan grupta 51,8 ±11,5, polifarmasi olmayan grupta 42,4 ±12,5 olarak saptandı. Böbrek nakilli hastalarda polifarmasi olan grupta yaşam kalitesi anlamlı şekilde daha düşük saptandı. Polifarmasi varlığı ile yaş, ek hastalık varlığı, multimorbidite varlığı, medeni durum ve primer hastalık arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Polifarmasi olan grupta KDQOL-SF tüm alt parametrelerinde anlamlı şekilde daha düşük skorlar saptandı. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda polifarmasi varlığının böbrek nakilli hastalarda yaşam kalitesini olumsuz etkilediği sonucuna ulaşıldı. Polifarmasinin yaş, ek hastalık, multimorbidite varlığı ile ilişkili olduğu bulundu. KBH yaşam kalitesini en çok arttıran RRT tedavisi seçeneği olan böbrek nakilli hastalarda yaşam kalitesini arttırmak için polifarmasiden kaçınılması ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the frequency of polypharmacy, the pill burden of patients and the effects of polypharmacy on quality of life in kidney transplant patients followed up in our faculty. Patients and Methods: Patients who applied to Ondokuzmayıs University (OMU) Faculty of Medicine, Department of Nephrology, Transplant Outpatient Clinic between September 2023 and November 2023 and met the study conditions were included. The KDQOL-SF questionnaire was administered to patients who met the study conditions by face-to-face interview. Patients taking 6 or more medications were included in polypharmacy group. Patients' laboratory data were obtained from the hospital information system. Results: Of the 128 patients who participated in the study, 77 were male and 51 were female. Polypharmacy was detected in 74 patients. The mean age of the participants was 51.8 ± 11.5 years in the polypharmacy group and 42.4 ± 12.5 years in the non- polypharmacy group. In renal transplant patients, quality of life was statistically significantly lower in the polypharmacy group. There was a statistically significant relationship between the presence of polypharmacy and age, presence of comorbidity, presence of multimorbidity, marital status and etiology of CKD. The group with polypharmacy had statistically significantly lower scores in all sub-parameters of the KDQOL-SF. Discussion and Conclusion: In our study, it was concluded that the presence of polypharmacy negatively affects the quality of life in kidney transplant patients. Polypharmacy was found to be associated with age, comorbidity and multimorbidity. The importance of avoiding polypharmacy and assessing quality of life to improve it in renal transplant patients are emphasized.