Algoritmik düşüncenin öğretimi için farklı dillere uyarlanabilen etkileşimli bir sistem
  1. Tez No: 55060
  2. Yazar: HAYALİ ÇAYIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
... ALGORITMIK DÜŞÜNCENİN Ö?RETİMİ İÇİN FARKLI DİLLERE UYARLANABİLEN ETKİLEŞİMLİ BİR SİSTEM Yüksek Lisans Tezi Hayali ÇAYIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1996 OZ Bu çalışmada, programlama dillerinin de temel öğesi olan algoritmik düşüncenin öğretilebilmesi için, yeniden konfıgüre edilerek farklı dillere uyarlanabilen, kullanıcı dostu etkileşimli bir yorumlayıcı geliştirilmiştir. Kullanıcı, algoritmik düşünceyi buna en uygun programlama dili olan Pascal benzeri bir dilde öğrenmektedir. Kullana, bu amaçla düzenlenen grafiksel dili değiştirebilmektedir. Sistem kullanıcılara bu dili kullanarak labirent problemlerini çözebilmek için grafiksel bir ortam sunmaktadır. Halihazırda kullanıcı önceden tanımlanmış Türkçe ve İngilizce'yi kullanabilmektedir. Yeni bir dil için (Fransızca, Almanca vb.) kullanıcı anahtar kelimeleri İngilizce veya Türkçe benzerine uyacak şekilde değiştirmek zorundadır.
Özet (Çeviri)
A SYSTEM THAT CAN BE ADAPTED TO DIFFERENT LANGUAGE FOR TEACHING ALGORITHMIC TOUGHT (M. Sc. Thesis) Hayali ÇAYIR GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1996 ABSTRACT In this study, a user friendly, interactive, reconfigurable interpreter that can be adapted to different languages has been developed for teaching 'algorithmic tought' which is also the main part of programming languages. The user is being tought the algorithmic way of thinking by a Pascal like language which is then best suited programming language for this purpose. The user has the freedom to change the graphical language which is developed for this purpose. At the moment the user can either use turkish or English (predifined) as the programming language within the interpreter. The user has to input the new keywords to define a new language (i.e. Frendh, German etc.) which has to match their English analogous.