Siyasi parti kadın kollarının sivil toplum kuruluşu olarak kadınların siyasal katılımları: Çorum örneği
Political participation of women as a civil society organization of women's branches of political parties: The Case of Çorum
- Tez No: 844002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M.NAZAN ARSLANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Toplumsal hayatın en büyük problemlerinden biri kadın haklarının ihlalidir. İhlal kavramından kasıt yalnızca şiddet, eğitim hayatından yoksun bırakılmak, iş hayatında emeğin sömürüsü anlaşılmamalıdır. Sosyal hayatta ihlalin beraberinde ve büyük oranda ihlale maruz kaldıkları durum ise siyasal temsil hakkının yeterince kullanamamasıdır. Oysa Türkiye Cumhuriyeti devleti, demokrasi temelleri üzerine kurulmuş, kadınların seçme ve seçilme hakkını kısa süre içinde kullanmaya başladığı yasalar yapılmıştır. Günümüzde ise kadınların seçilme hakkının uygulamada yeterince yer bulamadığı çok açık bir gerçektir. Demokrasinin işlevsel olması için toplumda ki herkesin eşit şekilde temsil edilmesi gerekmektedir. Bu nokta da modern anlamda sivil toplum devreye girmekte ve demokrasinin amacına ulaşması için etkin araç konumundadır. Sivil Toplum Kuruluşları (STK), demokratik sistemin uygulandığı ülkelerde otoriter uygulamaların önüne geçmede ve siyasal katılımı artırmada en önemli unsurdur. Bu nedenle Türkiye'de temsil eksikliği yaşayan en büyük kesim olarak değerlendirilen kadınlar için STK, siyasi temsillerindeki eksikliğini gidermenin en etkili yollardan biri ise kadının siyasal temsil hakkı için çalışmalar yapmasından geçmektedir. Özellikle siyasi partilerin bünyesinde var olan kadın kolları kuruluşları açısından durum değerlendirildiğinde, kadının siyasal temsiline giden yolda çok önemli bir adım olmasına rağmen temsil eksikliği, kadın haklarını savunan diğer STK'lar ve bünyesinde bulundukları siyasal partiler açısından görünürlükleri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın teorik kısmında STK kavramı ve kadın haklarının algılanması, uygulanma şekli açıklanmaya çalışılmıştır. Alan araştırması kısmında ise Çorum'da faaliyet gösteren ve göstermiş olan kadın kolları kuruluşlarında faaliyet göstermiş katılımcılar ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Kadın kolları kuruluşunun bu denli yaygın olmasına rağmen kadının siyasal hayatta temsilinin eksikliği nedenlerinin cevabı işleyişi ve STK'lar ile olan ilişkileri üzerinden çözümlenmiştir
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems of social life is the violation of women's organizations. The concept of violation should not only mean violence, deprivation of education, or exploitation of labor in business life. The situation where they are exposed to violations in social life and to a large extent is the inability to exercise their right to political representation sufficiently. However, the Republic of Turkey was founded on the foundations of democracy, and laws were made in which women began to use their right to vote and be elected in a short time. Today, it is a clear fact that women's right to be elected is not sufficiently implemented. For democracy to be functional, everyone in society must be represented equally. At this point, civil society in the modern sense comes into play and is an effective tool for democracy to achieve its goal. Non-Governmental Organizations (NGOs) are the most important element in preventing authoritarian practices and increasing political participation in countries where the democratic system is implemented. For this reason, one of the most effective ways to eliminate the lack of political representation for women, who are considered to be the largest segment of women who lack representation in Turkey, is to work for women's organizations to political representation. Especially when the situation is evaluated in terms of women's branch organizations within political parties, although it is a very important step towards the political representation of women, the lack of representation and their visibility in terms of other NGOs defending women's rights and the political parties they are affiliated with have been tried to be explained. In the theoretical part of the study, the concept of NGOs and the perception and implementation of women's organizations were tried to be explained. In the field research part, interviews were conducted with participants who were active in women's organizations operating in Çorum. Despite the widespread establishment of women's branches, the reasons for the lack of representation of women in political life have been resolved through their functioning and relations with NGOs