Escherichia coli'de trans-sinnamik asit ve p-kumarik asit ile ilgili genlerin ve metabolitlerin araştırılması
Investigation of trans-cinnamic acid and p-coumaric acid related genes and metabolites in Escherichia coli
- Tez No: 844009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Fenolik bileşikler doğada oldukça yaygın olarak bulunan, insan diyetinde geniş bir yere sahip olan ve geniş spektrumlu biyolojik aktiviteye sahip doğal bileşiklerdir. Tez çalışmamızda kullandığımız trans-sinnamik asit ve p-kumarik asit fenolik asitler sınıfının birer üyesi olup fenolik bileşikler grubuna aittirler. Yapılan literatür taramalarında trans-sinnamik asit ve p-kumarik asitin antibakteriyel, antibiyofilm, antifungal, antikanser gibi çok çeşitli biyolojik aktivitelere sahip olduğu tespit edilmiştir ancak bu aktivitelerini hücre içerisindeki hangi yolaklar ile ilişkili olarak gerçekleştirdiği henüz aydınlatılmamıştır. Bu tez çalışmasında Escherichia coli'de trans-sinnamik asit ve p-kumarik asit ile ilgili genler ve metabolitlerin araştırılması hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında öncelikle ASKA klon seti plazmid kütüphanesi kullanılarak, gradient ekim yöntemi ile kontrole kıyasla toleranslı klonlar tespit edilmiştir. Kontrole kıyasla göreceli olarak, Trans-sinnamik asitten 99, p-kumarik asitten 100 adet suş seçilmiştir. Ardından ilk seleksiyon için artan fenolik asit konsantrasyonu içeren besi ortamlarında, çizgi ekim deneyleri gerçekleştirilmiştir. Çizgi ekim deneylerinde kontrole kıyasla göreceli olarak toleranslı suşlar tespit edilmiştir. Seçilen suşların içerdikleri plazmidlerdeki insertlerin varlığının ve büyüklüğünün tespiti için koloni PCR deneyleri gerçekleştirilmiştir. Koloni PCR deneylerinde farklı insert büyüklüğüne sahip klonlardan plazmid izolasyonu yapılmıştır. İzole edilen plazmidlerin içerdikleri insertlerin nükelotid dizileri Sanger Sekanslama yöntemi ile aydınlatılmış ve ardından elde edilen nükelotid diziler biyoinformatik analizlere tabi tutulmuştur. Yapılan biyoinformatik analizler sonucunda trans-sinnamik aside toleranslı suşların, prpE, yddL, flhD, sbmC, p-kumarik aside toleranslı suşların, pgaB, prpE, dinI, bax ve yadI olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışmasının son aşamasında, NMR (Nükleer Manyetik Rezonans) Teknolojisi kullanılarak, Escherichia coli BW25113 suşunun, trans-sinnamik asit ve p-kumarik aside cevabında rol oynayan metabolitler araştırılmıştır. BW25113 suşu artan konsantrasyonlarda trans-sinnamik asit ve p-kumarik aside maruz bırakılarak metabolit ekstraktları elde edilmiş ve 1H-NMR analizleri gerçekleştirilmiştir. Trans-sinnamik asit maruziyeti sonrası BW25113 suşunun pantotenat, pridoksin, adenin, sellobiyoz ve nikotinat metabolitlerinde artış, piroglutamat, etilen glikol, gliserol, IMP, UMP ve sükroz metabolitlerinde azalış olduğu tespit edilmiştir. Pathway (Yolak) analizlerinde ise, Pentotenat ve CoA biyosentezi, Gliserolipid Metabolizması, Galaktoz Metabolizması, Primidin Metabolizması, Pürin Metabolizması, Glioksilat ve Dikarboksilat Metabolizması, Glutatyon Metabolizması ve Vitamin B6 Metabolizmasının etkilendiği tespit edilmiştir. p-kumarik asit maruziyeti sonrası BW25113 suşunun ADP, sitozin, dTTP, fumarat, etanol, inozin metanol, oksipurinol ve UMP metabolitlerinde artış, asetamid, kolin, cis-akonitat, hidroksiaseton, hipoksantin, süksinat ve pantotenat metaboliterinde azalış olduğu tespit edilmiştir. Pathway analizlerinde ise, Pürin Metabolizması, Primidin Metabolizması, Pirüvat Metabolizması, Pentotenat ve CoA Biyosentezi, Gliserolipid Metabolizması, Beta-Alanin Metabolizması, Glioksilat ve Dikarboksilat Metabolizması, Glutatyon Metabolizması, TCA Cycle, Nikotinat ve Nikonamid Metabolizması ve Butanoat Metabolizmasının etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phenolic compounds are natural compounds that are widely found in nature, have a wide place in the human diet and have a broad spectrum of biological activity. Trans-cinnamic acid and p-coumaric acid, which we used in our thesis, are members of the phenolic acids class and belong to the phenolic compounds group. In the literature reviews, it has been determined that trans-cinnamic acid and p-coumaric acid have a wide variety of biological activities such as antibacterial, antibiofilm, antifungal, anticancer, but it has not been clarified yet in relation to which pathways in the cell they perform these activities. In this thesis, it was aimed to investigate the genes and metabolites related to trans-cinnamic acid and p-coumaric acid in Escherichia coli. In this thesis, first of all, first of all, tolerant clones were determined compared to the control by using the ASKA clone set plasmid library by gradient seeding method. Compared to the control, 99 strains of trans-cinnamic acid and 100 strains of p-coumaric acid were selected. Then, for the first selection, streaking experiments were carried out in nutrient media containing increasing phenolic acid concentration. Relatively tolerant strains were identified compared to the control by streaking experiments. Colony PCR experiments were carried out to determine the presence and size of the inserts in the plasmids of the selected strains. In colony PCR experiments, plasmid isolation was performed from the clones with different insert sizes. The nucleotide sequences of the inserts contained in the isolated plasmids were elucidated by the Sanger Sequencing method, and then the obtained nucleotide sequences were subjected to bioinformatic analysis. As a result of bioinformatic analysis, it was determined that trans-cinnamic acid-tolerant strains had prpE, yddL, flhD, sbmC, p-coumaric acid-tolerant strains were pgaB, prpE, dinI, bax and yadI. In the last stage of the thesis study, metabolites that play a role in the response of Escherichia coli BW25113 to trans-cinnamic acid and p-coumaric acid were investigated using NMR (Nuclear Magnetic Resonance) Technology. BW25113 strain was exposed to increasing sublethal concentrations of trans-cinnamic acid and p-coumaric acid to obtain metabolite extracts and 1H-NMR analyzes were performed. After exposure to trans-cinnamic acid, an increase in pantothenate, pyridoxine, adenine, cellobiose and nicotinate metabolites of the BW25113 strain, and a decrease in pyroglutamate, ethylene glycol, glycerol, IMP, UMP and sucrose metabolites were detected. In Pathway analysis, it was determined that Pentothenate and CoA biosynthesis, Glycerolipid Metabolism, Galactose Metabolism, Pyrimidine Metabolism, Purine Metabolism, Glyoxylate and Dicarboxylate Metabolism, Glutathione Metabolism and Vitamin B6 Metabolism were affected. After exposure to p-coumaric acid, BW25113 strain had an increase in ADP, cytosine, dTTP, fumarate, ethanol, inosine methanol, oxypurinol and UMP metabolites, and decreased acetamide, choline, cis-aconitate, hydroxyacetone, hypoxanthine, succinate and pantothenate metabolites. In the pathway analyzes, it was determined that Purine Metabolism, Pyrimidine Metabolism, Pyruvate Metabolism, Pentothenate and CoA Biosynthesis, Glycerolipid Metabolism, Beta-Alanine Metabolism, Glyoxylate and Dicarboxylate Metabolism, Glutathione Metabolism, TCA Cycle, Nicotinatabolism and Nikon's Metabolism were affected.