Yeşil yaprak uçucularının bağırsaklardaki 'iyi huylu' (Kommensal) ve 'kötü huylu' (Patojen) bakteriler üzerine uyarıcı ve baskılayıcı etkileri
Stimulatory and inhibitory effects of green leaf volatiles on 'good' (Commensal) and 'bad' (Pathogenic) bacteria in the intestine*
- Tez No: 569296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bağırsaklardaki iyi huylu bakteriler ile kötü huylu bakteriler arasındaki denge, bağırsak fizyolojisi ve immunitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, yeşil yaprak uçucularına dahil olan aldehit bileşiklerin (trans-2-hekzenal, cis-3-hekzenal, trans-2-nonenal ve trans-2-dekanal) iyi huylu (Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus ve Lactobacillus casei) ile kötü huylu patojen bakteriler (Fusobacterium nucleatum, Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Salmonella typhimurium) üzerine uyarıcı ve baskılayıcı etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Kullanılan bakterilerden fakültatif anaerob olan E. coli, S. typhimurium ve S. aureus 37°C'de inkübatör içerisinde bakteriye özgü besiyerleri kullanılarak büyütülmüşlerdir. Zorunlu anaerob olan diğer bağırsak bakterileri ise anaerobik besiyeri kullanılarak anaerobik kabin içerisinde 37oC'de 24-48 saat süreyle üretilmişlerdir. Yeşil yaprak uçucularının bağırsak bakterileri üzerine minimal inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri mikrodilüsyon yöntemi ile 3,9; 7,8; 15,6; 31,3; 62,5; 125, 250, 500 ve 1000 μg/ml konsantrasyon aralığında araştırılmıştır. Yeşil yaprak uçucularının bağırsak bakterileri üzerine en düşük MİK değerleri 500 μg/ml olarak belirlenmiştir. İyi huylu bağırsak bakterilerinin yeşil yaprak uçucularına karşı, patojenlere göre daha dirençli oldukları gözlenmiştir. B.
Özet (Çeviri)
The balance between beneficial and pathogenic bacteria in the intestine has a great importance in terms of gut physiology and immunity. The aim of the study was to investigate the stimulatory and inhibitory effects of aldehydes from green leaf volatiles (trans-2-hexenal, cis-3-hexenal, trans-2-nonenal and, trans-2-decenal) on beneficial (Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus and, Lactobacillus casei) and pathogenic bacteria (Fusobacterium nucleatum, Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus, Escherichia coli and, Salmonella typhimurium) from the intestine. E. coli, S. typhimurium and, S. aureus, which are facultative anaerobes, were grown using bacterial-specific media in the incubator at 37°C. Other intestinal bacteria, which are strictly anaerob, were grown in anaerobic cabinet at 37°C for 24-48 hours using anaerobic media. Minimal inhibitory concentration (MIC) values of green leaf volatiles on intestinal bacteria were investigated by microdilution method in the range of 3.9, 7.8, 15.6, 31.3, 62.5, 125, 250, 500 and, 1000 μg/ml concentrations. The lowest MIC value of green leaf volatiles determined on intestinal bacteria was 500 μg/mL. It was observed that beneficial gut bacteria were more resistant to green leaf volatiles than pathogens. The growth of B.