Modeling and analyzing the digital education systems
Dijital eğitim sistemlerinin modellenmesi ve analizi
- Tez No: 844016
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Toplumsal dönüşümlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi sadece endüstriyel ve teknolojik dönüşümler ile mümkün değildir. Buna paralel olarak, eğitim ve sağlık gibi toplumun temel dinamizmini yönlendirecek alanlarda da sistematik bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Özellikle COVID-19 pandemisi ile eğitimdeki değişim ve dönüşüm bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu doğrultuda, ortaya çıkan Eğitim 4.0 yaklaşımı ile herkesin kendi ihtiyacına uygun kaliteli ve özel içerik sunulmakta ve bu içeriğe kullanıcı, dünyanın herhangi bir noktasından zamandan bağımsız olarak erişebilmektedir. Bu kapsamda bu tezin amacı sunulan model ve yaklaşımlar ile dijital eğitimin etkinliği artırmak ve dijital eğitimden daha kaliteli ve etkili çıktılar elde etmektir. Bu amaçlar doğrultusunda öncelikle kapsamlı bir yazın taraması yapılmakta, yazındaki boşluklardan yola çıkılarak ihtiyaç doğrultusunda var olan dijital eğitim platformları Çok Kriterli Karar Verme yaklaşımı ile değerlendirilmektedir. Ardından, dijital eğitim platformlarının bir sonraki adımı olarak görülen metaverse tabanlı bir dijital eğitim sistemi Kalite Fonksiyonu Göçerimi yaklaşımı ile tasarlanmakta ve bu eğitim sistemi için gerekli olan destekleyici dijital teknolojiler değerlendirilmektedir. Son olarak her iki yapıda da teknolojileri değerlendirirken öne çıkan bir konu olan dijital eğitim sisteminin güvenilirliği (trustworthiness) indeks temelli bir değerlendirme yaklaşımı ile incelenmekte ve aksiyon planları önerilmektedir. Bu tezde, sunulan tüm yaklaşımlar, bilginin yetersiz ve belirsiz olduğu durumda değerlendirme yapmak ve sistem ile ilgili karar vermek uzmanlar için zorlaşacağından onlara değerlendirme yapmaları için daha gerçekçi ve esnek bir ortam sağlamak adına fermatean bulanık yaklaşım ile desteklenmektedir. Önerilen yaklaşımlar, endüstriyel uzmanların değerlendirmeleri alınarak gerçek vaka analizleri üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar tartışılmış ve etkin bir dijital eğitim sistemi yapısı için final çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The healthy realization of social transformations is not only possible through industrial and technological transformations. In parallel, it must also be carried out systematically in areas such as education, health, and government. In this direction, with the Education 4.0 approach, quality and customized content is offered to users according to their needs, and the users can access this content from anywhere in the world, regardless of time. In this context, the main objectives of this thesis are to increase the effectiveness of digital education and provide a digital education system framework with better quality and efficient outcomes. Firstly, a comprehensive literature review is conducted, and based on the gaps in the literature, existing digital education platforms are evaluated with the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) approach. Then, a metaverse-based education system, which is seen as the next step of digital education platforms, is designed with the Quality Function Deployment (QFD) approach, and the supporting digital technologies for this education system are evaluated. Finally, the trustworthiness of the digital education system is examined with an index-based evaluation approach, and action plans are proposed. In this thesis, all the presented approaches are supported by a fermatean fuzzy approach to provide a more realistic and flexible environment for the experts to evaluate, when the information is insufficient and uncertain. The proposed approaches are applied to real case studies by taking the evaluations of experts. The results are discussed and conclusions are drawn for an effective digital training system structure.