Modelling and analysis of digital government transformation
Dijital devlet dönüşümünün modellenmesi ve analizi
- Tez No: 844025
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Dijital teknolojilerin hızla gelişmesiyle birlikte dijital dönüşüm, devletlerin işleyişini yeniden şekillendirmektedir. Dijital Devlet (DD), kamu hizmetlerinin işleyişini geliştirmek, verimliliği artırmak ve şeffaflığı teşvik etmek için teknolojiden yararlanmayı amaçlamaktadır. DD'yi benimsemek, 21. yüzyılda pratik, şeffaf ve vatandaş odaklı hizmetler sunmak isteyen devletler için stratejik bir zorunluluktur. Bu nedenle birçok kamu kurumu, bu gerekliliğe yanıt olarak DD çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Bu tez, erişilebilir, etkili ve hesap verebilir bir DD elde etmek için DD yapısını entegre metodolojilerle modelleyerek ve analiz ederek literatürdeki boşlukları gidermeyi amaçlamaktadır. Tezin temel adımları şu şekildedir: DD dönüşümünün başarı ve risk faktörlerinin daha iyi anlaşılması için Bilişsel Haritalama yaklaşımı kullanılarak DD yapısının modellenmesi ve analizi; Sibergüvenlik Olgunluk Modeli'nin önerilmesi ve kamu kurumlarının sibergüvenlik olgunluk düzeylerinin Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri kullanılarak analiz edilmesi; kamu kurumlarında güvenli DD dönüşümünün sağlanmasına yönelik sibergüvenlik yol haritasının boşluk analizi kullanılarak önerilmesi. Sezgisel Bulanık Dilsel Terim Seti tekniği Bilişsel Haritalama yaklaşımıyla, tamamlanmamış Sezgisel Bulanık Tercih İlişkileri tekniği ise Çok Kriterli Karar Verme yöntemleriyle entegre edilmiştir. Tezin ilk aşamasında, DD dönüşümünde, devletlerin dijital teknolojilerin potansiyelinden yararlanmak için kendilerini nasıl dönüştürecekleri, dijital dönüşümün etkileri neticesinde DD'in benimsenmesini nasıl geliştirecekleri ve tüm paydaşlarla ilişkileri nasıl geliştirecekleri araştırılmaktadır. Bu doğrultuda, DD dönüşümünde başarı ve risk faktörlerinin modellenmesi ve analizi, birden fazla faktörü göz önünde bulundurarak bütünsel bir çerçeve sağlamakta ve kamu kurumları için değerli bilgiler sunmaktadır. İkinci aşamada, güvenli DD dönüşümü gerçekleştirmek için sibergüvenliğe odaklanılarak, kamu kurumlarının sibergüvenlik olgunluk seviyelerini değerlendirmesi sağlanmaktadır. Son olarak sunulan sibergüvenlik eylem planları ve yol haritası ise DD dönüşümünün sağlanmasında bir referans olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of digital technologies, digital transformation reshapes the functioning of governments. Digital Government (DG) aims to leverage technology to enhance the delivery of public services, improve efficiency, and foster transparency. Embracing DG is a strategic imperative for governments looking to provide practical, transparent, and citizen-centric services in the 21st century. Therefore, many government organizations intensified their DG efforts in response to its necessity. This thesis aims modelling and analysing DG framework to obtain an accessible, effective, and accountable DG. Therefore, the main stages of the thesis are: Modelling and analysis of the DG framework for a better understanding of the success and risk factors of the DG transformation by using the Cognitive Map approach; proposing a Cybersecurity Maturity Model and analysing maturity levels of public institutions using Multi-Criteria Decision-Making methods; proposing a cybersecurity roadmap for providing secure DG transformation. Hesitant Fuzzy Linguistic Term Set technique is integrated with the Cognitive Map approach, and the incomplete Hesitant Fuzzy Preference Relations technique is integrated with Multi-Criteria Decision- Making methods. In the first stage, the Digital Government Transformation (DGT) is investigated into how governments shall transform themselves to take advantage of the potential of emerging and future digital technologies. The modelling and analysis of success and risk factors of DGT provides a holistic framework and provides valuable insights for public institutions. Focusing on cybersecurity for secure DGT helps public institutions assess cybersecurity maturity levels. Finally, cybersecurity action plans and roadmap can be used as a guide for providing secure DGT.