Fotovoltaik destekli şarj istasyonları için sarmaşık yükseltici DA/DA dönüştürücü entegreli maksimum güç noktası izleyici tasarımı
Interleaved boost DC/DC converter based maximum power point tracker design for photovoltaic integrated charging stations
- Tez No: 844030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Fosil yakıtla çalışan araçlara alternatif olarak ortaya çıkan elektrikli araçların (EA) yaygınlaşmaya başlamasıyla farklı ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Bunların başında şarj için gereken elektrik enerjisinin sağlanması gelmektedir. EA için gereken elektrik enerjisi fotovoltaik sistemlerden sağlanabilmekte ve şarj istasyonları vasıtasıyla EA'ya aktarılabilmektedir. Tez kapsamında şarj için gereken enerjinin güneş enerji sistemlerinin bir parçası olan fotovoltaik (FV) panellerden sağlandığı, yükseltici dönüştürücü kullanılarak doğru akım (DA) barasına aktarıldığı ve bu enerjinin daha verimli kullanılması için bir batarya depolama ünitesi ile desteklendiği sistem tasarımı ve analizi gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında, bir maksimum güç noktası izleyici (MGNİ) algoritması ile çalışan dört fazlı sarmaşık yükseltici DA/DA dönüştürücü devre kullanılarak faz sayısı ile MGNİ algoritmasının verimliliği arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca EA ve şarj istasyonlarının hayatımıza yeni girmesinden dolayı, şarj istasyonlarının kurulumu ve kontrolü ile ilgili literatüre yeni bilgiler kazandırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the spread of electric vehicles (EV) as an alternative to fossil fuel-powered vehicles, new requirements emerge. The most important of these is to supply of charging power. The electrical energy required for EV can be provided from photovoltaic systems and transferred to EV via charging stations. Within the scope of this thesis, the system design and analysis is carried out in which the energy required for charging is provided from photovoltaic (PV) panels, which are part of solar energy systems, transferred to the direct current (DC) bus using a boost converter, and supported by a battery storage unit for more efficient use of this energy. In the thesis, the relationship between the number of stages and the efficiency of the maksimum power point tracker (MPPT) algorithm is investigated by using a four phase interleaved boost converter circuit operating with an MPPT algorithm. In addition, since electric vehicles and charging stations have recently entered our lives, it is aimed to provide new information to the literature on the installation and control of charging stations.