Kemoterapi ve kastrasyona dirençli metastatik prostat kanseri hastalarında 177Lu-PSMA-617 radyoligand tedavisine yanıtın öngörülmesinde tüm vücut 68GA-PSMA-11 PET/BT parametrelerinin kullanımı: Ek merkezli, retrospektif çalışma
Utility of whole-body 68GA-PSMA-11 PET/CT parameters in predicting response to 177Lu-PSMA-617 radioligand therapy in chemotherapy and castration-resistant prostate cancer: A single center, retrospective study
  1. Tez No: 844051
  2. Yazar: YUSUF BURAK ÇAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT ELBOĞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: 177Lu-PSMA-617 radyoligand terapisi almış, kastrasyona ve kemoterapiye dirençli prostat kanseri hastalarında 68Ga-PSMA-11 PET/BT'nin, moleküler yanıt veya progresyonla ilişkili prediktif değerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Nisan 2019–Ağustos 2023 tarihleri arasında, retrospektif olarak analiz edilen 48 hastanın; demografik-klinik verileri, laboratuvar tetkikleri, tedavi öyküleri ile tedavi öncesi ve sonrasında yapılan 68Ga-PSMA-11 PET/BT görüntüleri, moleküler yanıt ve progresyonla ilişkileri bakımından analiz edilmiştir. Tedavi öncesinde yapılan görüntülemenin, eşik SUV değerlerine göre METAVOL programıyla tüm vücut segmentasyonu yapılmıştır. Total tümör yükü ve lokasyon ağırlıklı metastaz yükü, ölçülen parametrelere göre belirlenmiş ve prediktif değerleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to investigate the predictive value of 68Ga-PSMA-11 PET/CT in patients with chemotherapy and castration resistant prostate cancer who underwent 177Lu-PSMA-617 radioligand therapy, concerning molecular response or progression. Materials and Methods: 48 patients who underwent 177Lu-PSMA-617 radioligand therapy between April 2019 and August 2023, were retrospectively analyzed. Demographic, clinical, and laboratory data, along with pre- and post-treatment 68Ga-PSMA-11 PET/CT images, were evaluated for associations, concerning molecular response and progression. Whole-body segmentation on pre-treatment PET/CT images were performed via METAVOL software.