Kastrasyona dirençli metastatik prostat kanserinde GA-68 PSMA PET/BT tekstür özelliklerinin LU-177 PSMA tedavisi uygulanan hastalarda tedavi yanıtı ve sağkalım ile ilişkisinin araştırılması
The relation of GA-68 PSMA PET/CT radiomics features with treatment response and overall survival in metastatic castration-resistant prostate cancer patients undergoing LU-177 PSMA radioligand therapy
  1. Tez No: 870698
  2. Yazar: MERVE ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı metastatik kastrasyona dirençli prostat kanseri (mKDPK) tanısı ile Lutesyum-177 prostat spesifik membran antijeni (Lu-177 PSMA) radyoligand tedavisi alan hastalarda tedavi öncesi yapılan Galyum-68 Prostat Spesifik Membran Antijeni Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (Ga-68 PSMA PET/BT) görüntülerinden elde edilen volümetrik ve radyomiks verilerinin hastaların tedavi yanıtı ve genel sağkalımı ile ilişkisinin ortaya konmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2021- Eylül 2023 tarihleri arasında kliniğimizde Lu-177 PSMA tedavisi alan hastalar retrospektif olarak tarandı. En az 2 siklus tedavi alan ve kliniğimizde tedavi öncesi Ga-68 PSMA PET/BT görüntülemesi bulunan 61 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, histopatoloji bulguları, 177Lu PSMA tedavisi öncesi aldığı tedaviler, tedavi öncesi ve sonrası serum PSA değerleri ile tedavi öncesi laboratuvar bulguları kaydedildi. Hastalardaki lezyonların segmentasyonu ve radyomiks özelliklerinin elde edilmesi Local Image Features Extraction (LIFEx) yazılımı kullanılarak yapıldı. Artmış Ga-68 PSMA tutulumu gösteren lezyonlar maksimum SUV değerinin %40'ı eşik değer olacak şekilde, 3 boyutlu olarak yarı otomatik segmente edildi. Her lezyon için birinci ve ikinci sıra radyomiks tekstür özellikleri ile konvansiyonel SUV ölçümleri, PSMA-TV, TL-PSMA değerleri elde edildi. Hastaların 177Lu-PSMA radyoligand tedavisine biyokimyasal yanıtları serum PSA değişimine göre değerlendirildi. Prostat Kanseri Çalışma Grubu 3 Kriterlerine göre tedavi öncesi serum PSA değerlerinde 2 kür tedavi sonrası ölçülen serum PSA değerlerine göre %50 ve daha fazla düşüş olması tedaviye yanıt olarak kabul edildi. Sağkalımın değerlendirilmesi amacıyla tedavi sonrası takiplerinde mortalite gelişen hastalar belirlendi. Veriler değerlendirilirken IBM SPSS 26 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aims to investigate the relation of volumetric and radiomics features data obtained from pre-treatment Gallium-68 Prostate Specific Membrane Antigen Positron Emission Tomography/Computed Tomography (Ga-68 PSMA PET/CT) with treatment response and overall survival in patients diagnosed with metastatic castration-resistant prostate cancer (mCRPC) and receiving Lutetium-177 Prostate Specific Membrane Antigen (Lu-177 PSMA) radioligand therapy. Material and Metods: Between November 2021 and September 2023, a total of 61 mCRPC patients who had received at least 2 cycles of Lu-177 PSMA therapy in our clinic with pre-treatment 68Ga PSMA PET/CT imaging were included in this retrospective study. Patient data including Gleason score, demographic information, serum total PSA values before and after treatment were recorded. For each scan, PSMA involvement above the background activity in prostate gland, bones, lymph nodes and other distant metastases were plotted semiautomatical with 40% threshold by an experienced nuclear medicine physician. Radiomic features and SUV-based volumetric parameters were extracted from PET images for a total of 1129 lesions by using LIFEx program. Patients were classified into two groups according to the“Prostate Cancer Working Group-3”(PCWG-3) criteria; the biochemical response was defined as a 50% or more reduction in the PSA level compared to the baseline. Otherwise, the patient was considered as no response. Results: 61 mCRPC patients with a median age of 71,2 (range: 55-92) were enrolled. Biochemical response was observed in 24 cases (39,3%), and 38 cases (71%) died during follow-up. According to the logistic regression model made with variables with high AUC values that are associated with the biochemical response to treatment, it was determined that GLRLM-LRE was an independent predictive parameter in showing the biochemical response to treatment. GLRLM-LRE value was negatively correlated with the biochemical response (OR=0,396 p=0,012). In addition to these, several other radiomics features were able to differentiate between responders and non-responders with high diagnostic performance. According to the median follow-up data of 12 months (2-27 months) on 53 patients for whom survival data were available; the average overall survival of the patients was found to be 11.82 ± 1.32 months. In the logistic regression model made with variables with high AUC values that were associated with mortality in patients; PSMA-TV was an independent predictive parameter predicting the risk of mortality in patients. It was determined that as the PSMA-TV value increased, the risk of mortality increased in patients (OR=1.014 p=0.038