Preterm erken membran rüptürü olan gebekadınlarda serum endokan, lökosit, c-reaktifprotein ve interlökin-6 düzeylerinin incelenmesi
Examination of serum endocan, leukocyte, CRP and il-6levels in pregnant women with PPROM
  1. Tez No: 844065
  2. Yazar: NAZRIN MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ARTUNÇ ÜLKÜMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada PPROM olan gebelerde maternal serum endokan, İnterlökin-6, C-Reaktif Protein ve lökosit düzeylerinin aynı hafta ve özelliklere sahip PPROM olmayan normal gebelere kıyasla belirgin bir fark olup olmadığının tespiti amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 30 PPROM ve 30 kontrol toplam 60 hasta dahil edilmiştir. 12 saatlik açlık sonrası ilk başvuru anında alınan maternal venöz kan örnekleri kullanılmıştır. Alınan kan örnekleri 3000 devirde 15 dakika santrifüj edilerek serumları ayrılmış ve -80°C'de analiz edilinceye kadar saklanmıştır. Serum örneklerinde endokan, IL-6 konsantrasyonları ELİSA yöntemiyle analiz edilmiştir. Aynı zamanda hastadan başvuru anında alınan diğer kan örneğinden de Merkezi Biyokimya Laboratuvar' da otoanalizörde ise CRP ve lökosit düzeyleri çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Endokan, IL-6, lökosit PPROM grubunda anlamlı yüksek bulundu. CRP düzeyleri açısından PPROM ve kontrol grubunda anlamlı fark saptanmadı. Endokan, IL-6, CRP ve lökosit düzeyleri ile latent periyod araında ilişki bulunamadı. SONUÇ: PPROM için risk faktörü bulunan gebede ve fizik muayene ile tanısı kesinleştirilmemiş şüpheli PPROM hastalarında maternal kanda artmış endokan, IL-6 ve lökosit düzeylerinin tespit edilmesi bu hastaların tanısının kesinleştirilmesinde ve aynı zamanda klinik takibinde yardımcı bir marker olarak kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER; PPROM, Endokan, IL-6, CRP, lökosit, ELİSA
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to determine whether there is a significant difference in maternal serum levels of endocan, IL-6, CRP and leukocytes in pregnant women with PPROM, as compared to normal pregnant women without PPROM who have the same gestational week and similar characteristics. MATERIALS AND METHODS: The study included a total of 60 patients, with 30 diagnosed with PPROM and 30 in the control group. Maternal venous blood samples were collected at the time of the initial admission after a 12- hour fasting period. The collected blood samples were centrifuged at 3000 revolutions per minute for 15 minutes to separate the sera, which were then stored at -80°C until analysis. Endocan and IL-6 concentrations in the serum samples were analyzed using the ELISA method. Additionally, CRP and leukocyte levels were examined in the blood samples taken from the same patient at the time of admission using an autoanalyzer in the Central Biochemistry Laboratory. The obtained results were statistically evaluated to assess the differences between the groups. RESULTS: Endocan, IL-6, and leukocyte levels were found to be significantly elevated in the PPROM group. No significant difference was observed in CRP levels between the PPROM and control groups. Additionally, no correlation was identified between Endocan, IL-6, CRP, and leukocyte levels and the latent period. CONCLUSION: The identification of increased levels of endocan, IL-6, and leukocytes in maternal blood can be utilized as supportive markers in confirming the diagnosis and clinical monitoring of pregnant individuals at risk for PPROM, as well as in cases where the diagnosis has not been definitively established through physical examination. This may prove beneficial in enhancing the accuracy of diagnosis for individuals with risk factors 58 associated with PPROM and those with suspected PPROM pending confirmation. KEYWORDS: PPROM, Endocan, IL-6, CRP, leukocyte, ELİSA