COVİD-19 PCR testi pozitif çocuk hastaların hastane başvuruşikayetlerinin araştırılması
Investigation of hospital admission complaints of child patients with positive COVID-19 PCR test
  1. Tez No: 844066
  2. Yazar: İSA SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ASYA TANJU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezin amacı COVID-19 salgınında çocuk hastaların başvuru şikayetlerinin, semptomlarının, bulaş yollarının, oluşan komplikasyonların, aile içi bireylerde oluşan komplikasyonların, hastalığın şiddetinin ve aşılanma oranlarının (on iki yaş üstü bireylerde) ortaya konulmasıdır. Bu çalışmada olguların Sosyo demografik verileri; 275 hastanın (%55) erkek, 277 hastanın kız(%56,4) olduğu görülmüştür. İki kardeşi olan, 350 hastanın (%71,7) anne ve babasının çalıştığı, 475 hastanın (%95,4) ailesinin yurt dışı seyahati olmadığı görülmüştür. Anneler 179 hasta (%36,5) ve babalar 198 hasta (%40,7) iki doz biontec aşısı olmuştur. Anneler ve babaların bir doz türkovac aşısını bir hasta (%0,29) olduğu tespit edilmiştir. Kardeşlerin en sık 79 hasta (%35,7) bir doz biontec aşısı olduğu tespit edilmiştir. 12 yaş üstü en sık 167 çocuğun (%60,9) biontec aşısı olduğu tespit edilmiştir. Çocukların hastaneye yatış şikayetinin en sık 44 hastada (%12,2) ateş olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the complaints, symptoms, modes of transmission, complications occurring in family members, severity of the disease and vaccination rates (in individuals over the age of twelve) of pediatric patients during the COVID-19 epidemic. Socio-demographic data of the cases in this study; It was observed that 275 patients (55%) were male, 277 patients (56.4%) had two siblings, 350 patients (71.7%) had working parents, and 475 patients (95.4%) had no family travel abroad. Mothers in 179 patients (36.5%) and fathers in 198 patients (40.7%) received two doses of Biontec vaccine. It was determined that mothers and fathers received one dose of Turkovac vaccine in one patient (0.29%). Siblings were found to receive one dose of Biontec vaccine in 79 patients (35.7%). The most common in 167 children over the age of 12 (60.9%). ) has been found to have Biontec vaccine. It was found that the most common hospitalization complaint of children was fever in 44 patients (12.2%).