3.trimester Grup B streptokok pozitif olan gebelerin perinatal sonuçları
Perinatal outcomes of Group B streptococcus positive pregnant women in third trimester
- Tez No: 336687
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Grup B Streptokoklar gebe kadınlarda vajina ve rektumda kolonize olarak maternal ve neonatal farklı boyut ve şiddette enfeksiyonlara yol açabilir. Streptococcus Agalactia olarak da bilinen Grup B Streptokoklar preterm doğum, erken membran rüptürü, klinik ve subklinik koryoamniyonit ile fetal ve neonatal enfeksiyonlar gibi istenmeyen gebelik sonuçlarına neden olur. Biz bu çalışmamızda üçüncü trimester rutin pelvik muayene esnasında vajinal ve rektal sürüntü alınarak konvansiyonel yöntemler, otomatize sistem ve moleküler testler ile grup B streptokok pozitifliği saptanan gebelerin perinatal sonuçlarının değerlendirilmesini planlandık. Çalışmamızda bu sonuçlara göre üçüncü trimester gebelerde rutin olarak bu tarama testinin gerekli olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine doğum için başvuran üçüncü trimester gebelerden rutin pelvik muayene esnasında dakron swabla vajinal sürüntü ve takiben rektal sürüntü örneği alındı. 552 hastadan alınan örneklerin hepsinde kültür çalışılırken; 70?de PCR ile GBS pozitifliği araştırıldı. Çalışmaya herhangi bir bakteriyel enfeksiyon nedenli son iki hafta içinde antibiyotik kullanan, daha önce geçirilmiş sezaryen hikayesi olan gebeler ve herhangi bir nedenle elektif sezaryen planlanan ve immün sistem bozukluğu olan gebeler dahil edilmedi. 1. grup Grup B Streptokok pozitif olan gebelerden, 2. Grup ise Grup B Streptokok negatif olan gebelerden oluşturuldu. GBS pozitif ve negatif olan gebelerin bilgileri kaydedilip perinatal sonuçları karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan 552 gebenin 6 tanesinde (%1,08) kültür ile GBS pozitifliği saptanırken; PCR çalışılan 70 gebenin 7?sinde (%10) PCR pozitifliği saptandı. 2 gebede ise hem kültür hem PCR ile GBS pozitifliği saptandı.
Özet (Çeviri)
Group B Streptococcus in pregnant women, maternal and neonatal colonization of the vagina and the rectum in different sizes and can lead to severe infections. Group B streptococci, Streptococcus agalactiae, also known as preterm labor, premature rupture of membranes, chorioamnionitis, fetal and neonatal clinical and subclinical infections, adverse pregnancy outcomes, such as causes. In our study, routine pelvic examination during the third trimester, vaginal and rectal swab on the conventional methods, automated systems and molecular tests aimed to evaluate perinatal outcomes of pregnant women detected positive for group B streptococcus. According to the results of this study, third-trimester pregnant women as a routine screening test is intended to reveal whether it is necessary. In our study, the third trimester of Obstetrics and Gynecology pregnant women admitted for delivery during a routine pelvic examination, vaginal swab, followed by rectal swab samples were taken from swabla dacron. All of the samples taken from 552 patients attempting to culture; 70, GBS positivity was investigated by PCR. The study is a bacterial infection that causes any antibiotics in the last two weeks, pregnant women with a history of a previous caesarean section and planned for any reason, and immune system disorders in pregnant women undergoing elective cesarean section were excluded. Group 1 Group B Streptococcus-positive pregnant women, 2 Group B Streptococcus in pregnant women with a negative group was created. Positive and negative perinatal outcomes of pregnant women with GBS compared with data recorded. 6 Out of 552 pregnant women included in the study (1.08%) were detected positive for GBS by culture, PCR studied 70 pregnant women and 7 (10%) were positive for PCR. If two pregnant women with both culture and PCR were positive for GBS.