Major depresyon tanılı hastalarda intihar düşüncesinin üst bilişsel inançlar ve bilişsel dikkat kilitlenmesi sendromu ile ilişkisi
The relationship between suicidal ideation, metacognitive beliefs, and cognitive attentional syndrome in patients diagnosed with major depression
  1. Tez No: 844074
  2. Yazar: ÜMİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. SALİH CİHAT PALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: İntihar nedeniyle ölüm neredeyse her zaman intihar düşüncelerinin ardından geldiğinden, araştırma ve tedavide intihar düşüncesinin tüm yönleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ruminasyon, bilişsel dikkat kilitlenmesi sendromunun (CAS) bir bileşenidir ve intihar düşüncesindeki rolü kanıtlanmıştır. Diğer CAS süreçleri ise yeterince araştırılmamıştır. Çalışmamızda intihar düşüncesinin üst bilişsel inançlar ve bilişsel dikkat kilitlenmesi sendromu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza major depresif bozukluk tanılı ve son 1 ay içerisinde aktif intihar düşüncesi tarif eden 40 hasta (İD+ grup), major depresif bozukluk tanılı ve son 1 ay içerisinde aktif intihar düşüncesi olmayan 40 hasta (İD- grup) ve daha önce psikiyatrik tanı ya da tedavi öyküsü bulunmayan 40 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Bu çalışma, kesitsel türde bir çalışmadır. Dışlama kriterlerinde bulunan durumların belirlenmesi için DSM-5 için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5) yapılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik ve klinik veri formu uygulanmış olup öz bildirim ölçekleri olan Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Üst Biliş Ölçeği-30 (ÜBÖ-30), Bilişsel Dikkat Kilitlenmesi Sendromu Ölçeği (CAS-1) ve İntihar Olasılığı Ölçeğinin (İOÖ) katılımcılar tarafından doldurulması istenmiştir. Ayrıca major depresif bozukluk tanılı katılımcılara araştırmacı tarafından Columbia-İntihar Şiddetini Derecelendirme Ölçeği (C-İŞDÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective : Since death by suicide almost always follows suicidal thoughts, all aspects of suicidal ideation should be considered in research and treatment. Rumination is a component of Cognitive Attentional Syndrome (CAS), and its role in suicidal ideation has been proven. Other CAS processes, however, remain insufficiently explored. Our study aims to investigate the relationship between suicidal ideation, metacognitive beliefs, and cognitive attentional syndrome. Material and Method: Our study included 40 patients diagnosed with major depressive disorder who reported active suicidal thoughts in the past month (SI+ group), 40 patients diagnosed with major depressive disorder without active suicidal thoughts in the past month (SI- group), and 40 healthy controls with no psychiatric history. This is a cross-sectional study, and structured clinical interviews (SCID-5) were conducted to identify exclusion criteria. The researchers administered a socio-demographic and clinical data form, and participants completed self-report scales including the Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Metacognitions Questionnaire-30 (MCQ-30), Cognitive Attentional Syndrome-1 Scale (CAS-1), and Suicide Probability Scale (SPS). Additionally, participants diagnosed with major depressive disorder underwent the Columbia-Suicide Severity Rating Scale (C-SSRS) by the researchers. Results: In the SI+ group, the duration of engagement with worry/rumination and threat monitoring (CAS-1) was statistically significantly higher compared to the SI- group and healthy control group (p < 0.001 for both comparisons). There was no statistically significant difference between the SI+ and SI- groups in terms of other maladaptive coping strategies (CAS-1).