Korunmuş ejeksiyon fraksiyonunlu kalp yetersizliginde sağ kalp değerlendirmesinde kullanılan ekokardiyografik parametrelerin önemi
The importance of echocardiographic parameters used in right heart evaluation in heart failure with preserved ejection fraction
  1. Tez No: 844075
  2. Yazar: YAKUP YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında, sağ atriyum ve sağ ventrikül değerlendirilmesinde kullanılan parametrelerin önemine ve değişimine bakılması planlanmıştır. Metod: Çalışmaya, akut kompanse olmayan kalp yetmezliği ile kardiyoloji kliniğine yatışı yapılan, 18 yaşından büyük hastalar dahil edildi. Hastaların kardiyoloji kliniğinde yatışında yapılan ve kayıt altına alınan ekokardiyografi görüntüleri masaüstü, özgü programla analiz edildi. İki boyutlu benek takibi 60 hastaya uygulanarak sağ ventrikül ve ağ atriyum analizi yapıldı. Diüretik tedavi öncesi ve sonrası değerler, kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 62,2 ± 14,3 yıl olan, 36'sı kadın (%60) toplam 60 hasta dahil edildi. SğV ölçümlerinden SğA sistol sonu alanı, SğV diyastolik alanı, TAPSY, ölçümleri kontrol grubu ile kıyaslandığında, KEFKY grubunda daha iyi bulunmuştur. (Sağ ventrikül sistol sonu alanı 15,8 ± 4,0'a kıyasla 13,6 ± 3,8 p:0,002, sağ ventrikül diyastolik alanı 16,7 ± 4,0'a kıyasla 14,1 ± 3,1 p:0,001, TAPSY 15,8 ± 3,8'e kıyasla 18,1 ± 4,2 p:0,002). Doppler yöntemi ile elde edilen tüm hızlar kontrol gruna göre anlamlı olarak daha iyi bulundu. (E; 1,1 ± 0,3'e kıyasla 0,8 ± 0,2 p:0,001 ve A; 0,6 ± 0,2'ye kıyasla 0,5 ± 0,2 p:0,007). Doku doppler ekokardiyografik ölçümleri olan E', A', S′ ve E/E′ değerleri KEFKY grubunda daha iyi bulunmuştur. (E'; 10 ± 4'e kıyasla 12 ± 4,2 p:0,007, A'; 13 ± 4,9'e kıyasla 15 ± 5,0 p: 0,031, S′; 9 ± 3'e kıyasla 11 ± 4 p:0,02, E/E′; 11,1 ± 2,9'a kıyasla 8,5 ± 2,4 p:
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was planned to examine the importance and change of parameters used in the evaluation of the right atrium and right ventricle in heart failure patients with preserved ejection fraction. Method: Patients older than 18 years of age who were admitted to the cardiology clinic with acute uncompensated heart failure were included in the study. Echocardiography images taken and recorded during the patients' hospitalization in the cardiology clinic were analyzed with a desktop, specific program. Two-dimensional speckle tracking was applied to 60 patients and right ventricle and reticulated atrium analysis was performed. Values before and after diuretic treatment were compared with the control group. Results: A total of 60 patients, 36 of whom were women (60%), with an average age of 62.2 ± 14.3 years, were included in the study. Among the Right ventricle measurements, Right ventricle end-systolic area, Right ventricle diastolic area, and tricuspid annular plane systolic excursion measurements were found to be better in the preserved ejection fraction hearth failure group compared to the control group. (Right ventricular end-systolic area 15.8 ± 4.0 compared to 13.6 ± 3.8 p:0.002, right ventricular diastolic area 16.7 ± 4.0 compared to 14.1 ± 3.1 p: 0.001, tricuspid annular plane systolic excursion 15.8 ± 3.8 compared to 18.1 ± 4.2 p:0.002). All velocities obtained with the Doppler method were found to be significantly better than the control group. (E; 0.8 ± 0.2 p:0.001 compared to 1.1 ± 0.3 and A; 0.5 ± 0.2 p:0.007 compared to 0.6 ± 0.2). Tissue Doppler echocardiographic measurements E', A', S' and E/E' values were found to be better in the preserved ejection fraction hearth failure group. (E'; 10 ± 4 compared to 12 ± 4.2 p:0.007, A'; 13 ± 4.9 compared to 15 ± 5.0 p: 0.031, S′; 9 ± 3 compared to 11 ± 4 p:0.02, E/E′; 11.1 ± 2.9 compared to 8.5 ± 2.4 p: