Majör depresif bozukluk tanılı hastalarda biyolojik ritimlerin ve inflamasyon parametrelerinin intihar düşüncesi ile ilişkisi
Relationship between biological rhythms, inflammatory parameters, and suicidal ideation in patients with major depressive disorder
- Tez No: 1017862
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Majör depresif bozukluk (MDB), dünya genelinde yaygın görülen, hem işlevsellik kaybına hem de intihar başta olmak üzere yüksek mortalite riskine yol açan önemli bir ruh sağlığı sorunudur. MDB'de intihar ciddi bir komplikasyon olmakla birlikte, bu sürece yol açan biyolojik mekanizmalar henüz yeterince aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, MDB tanılı ilaç kullanmayan hastalarda biyolojik ritim düzensizlikleri ile inflamasyon parametrelerinin (IL-6, CRP, NLR) intihar düşüncesi ile ilişkisini incelemek; biyolojik ritim düzensizliği ile inflamasyon parametreleri arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin intihar düşüncesi üzerindeki yansımalarını bütüncül bir çerçevede değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız S.B.Ü. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kesitsel-gözlemsel tasarımla yürütülmüştür. Çalışmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre MDB tanısı almış, en az dört haftadır herhangi bir psikotrop ilaç kullanmayan hastalar arasında dahil edilme kriterlerine uyan, araştırma hakkında bilgilendirilen ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 96 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan kişilere sosyodemografik Veri Formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Columbia İntihar Şiddetini Değerlendirme Ölçeği (C-İŞDÖ) ve Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi (BRDG) uygulanmıştır. İnflamatuvar belirteç olarak venöz kan örneği alınarak interlökin-6 (IL-6), C-reaktif protein (CRP) ve nötrofil-lenfosit oranı (NLR) ölçülmüştür. Bulgular: IL-6 düzeyi biyolojik ritim düzensizliği, depresyon şiddeti, intihar olasılığı ve intihar düşüncesi şiddeti ile pozitif yönde anlamlı korelasyonlar sergiledi. CRP yalnızca depresyon şiddeti ve umutsuzlukla ilişkili bulunurken NLR hiçbir klinik değişkenle anlamlı ilişki göstermedi. Hiyerarşik regresyon analizlerinde biyolojik ritim düzensizliği ve genç yaşın, depresyon şiddeti ve inflamatuvar parametreler kontrol edildiğinde dahi intihar düşüncesinin bağımsız yordayıcıları olduğu saptandı. Lojistik regresyon analizinde depresyon şiddetinin intihar girişimini pozitif, CRP'nin ise negatif yönde yordadığı görüldü. Aracılık analizlerinde IL-6 ve CRP'nin biyolojik ritim düzensizliği ile intihar olasılığı arasında tam aracı işlev göstermediği, ancak ilişkiye bağımsız katkıda bulunan bileşenler olduğu saptandı. Sonuç: Literatürde bildiğimiz kadarıyla bu çalışma, MDB tanılı ilaç kullanmayan hastalarda biyolojik ritim düzensizliği, inflamasyon ve intihar düşüncesi ilişkisini eş zamanlı olarak ele alan ilk çalışmalardan biridir. Sonuçlar, biyolojik ritim düzensizliğinin depresyon şiddetinden bağımsız olarak intihar düşüncesinin anlamlı bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymaktadır. İnflamatuvar süreçler bu ilişkiye katkıda bulunmakla birlikte tam aracı bir işlev üstlenmemekte; IL-6'nın biyolojik ritim düzensizliği ve intihar düşüncesiyle olan tutarlı ilişkisi, sitokin temelli mekanizmaların bu süreçteki rolüne dikkat çekmektedir. Bu bulgular, MDB hastalarında intihar riskinin değerlendirilmesinde biyolojik ritim düzensizliklerinin sistematik biçimde sorgulanmasının klinik önemi olduğunu düşündürmektedir. Biyolojik ritimlerin düzenlenmesine yönelik müdahalelerin intihar riskini azaltmadaki potansiyel rolünün daha geniş örneklemli ve boylamsal çalışmalarla araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Major depressive disorder (MDD) is a prevalent mental health condition worldwide, associated with significant functional impairment and an increased risk of death, particularly due to suicide. Although suicide is a major complication of MDD, the underlying biological mechanisms have not yet been fully elucidated. This study aimed to examine the relationship between biological rhythm dysregulation and inflammatory parameters (IL-6, CRP, NLR) in relation to suicidal ideation in unmedicated patients with MDD. Additionally, the study aimed to evaluate the association between biological rhythm dysregulation and inflammation levels, and to explore how this relationship is reflected in suicidal ideation within a comprehensive framework. Materials and Methods: This cross-sectional observational study was conducted at S.B.U. Erenköy Training and Research Hospital for Psychiatric and Neurological Diseases. A total of 96 patients who met the inclusion criteria were included in the study. All participants were diagnosed with MDD according to DSM-5 criteria, had not used any psychotropic medication for at least four weeks, and provided informed consent prior to participation. Participants were assessed using the Sociodemographic Data Form, Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Suicide Probability Scale (SPS), Columbia Suicide Severity Rating Scale (C-SSRS), and Biological Rhythms Interview of Assessment in Neuropsychiatry (BRIAN). Venous blood samples were collected to measure interleukin-6 (IL-6) and C-reactive protein (CRP) levels, and the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) was calculated as an inflammatory marker. Results: IL-6 levels showed significant positive associations with biological rhythm dysregulation, depression severity, suicide probability, and the severity of suicidal ideation. CRP was associated only with depression severity and hopelessness, whereas NLR showed no significant association with any clinical variable. Hierarchical regression analyses revealed that biological rhythm dysregulation and younger age were independent predictors of suicidal ideation, even after controlling for depression severity and inflammatory parameters. Logistic regression analysis indicated that depression severity positively predicted suicide attempts, whereas CRP was a negative predictor of suicide attempts. Mediation analyses demonstrated that IL-6 and CRP did not act as full mediators in the relationship between biological rhythm dysregulation and suicide probability, but were found to independently contribute to this relationship. Conclusion: To our knowledge, this study is among the first to simultaneously examine the relationship between biological rhythm dysregulation, inflammation, and suicidal ideation in unmedicated patients with MDD. The findings indicate that biological rhythm dysregulation is a significant independent predictor of suicidal ideation beyond depression severity. Although inflammatory processes contribute to this relationship, they do not function as full mediators; the consistent association of IL-6 with both biological rhythm dysregulation and suicidal ideation highlights the potential role of cytokine-related mechanisms in this process. Collectively, these results underscore the clinical importance of systematically assessing biological rhythm dysregulation in suicide risk evaluation among patients with MDD. Further studies with larger samples and longitudinal designs are needed to clarify the potential role of interventions targeting biological rhythm regulation in reducing suicide risk.