Dekübitli hastalarda dekübit oluşması ve dekübit evresi ile de-ritis oranı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Decubitus formation and decubitus stage in decubitus patients evaluation of the relationship between the rate of de-ritis
- Tez No: 844073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmada amacımız; basınç ülserinin ve evrelerinin gelişmesinde hastaya ait özelliklerin, laboratuvar değerlerinin ve De-Ritis oranının etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, retrospektif ve kesitsel özellikte olup 01.09.2021 ve 01.06.2023 tarihleri arasında, Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Servisi ve Evde Sağlık Hizmetlerinde yapılmıştır. Bu servislerde takipli basınç ülserine sahip, n=188 hastanın ve basınç ülseri bulunmayan n=99 hastanın kontrol grubu olarak alındığı toplan n=287 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, immobil olma durumu ve immobil olma yılı, basınç ülserinin varlığı ve kaç yıldır bulunduğu ile bu hastalara ait bazı laboratuvar değerleri ve De-Ritis oranları bakılmıştır. Bu veriler normallik testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilere non parametrik yöntemler, iki farklı kategorik veriyi karşılaştırmak için Ki-Kare testi, iki bağımsız değişken için Mann Whitney U, ikiden fazla bağımsız değişken için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of patient characteristics, laboratory values and De-Ritis rate on the development of pressure ulcer and its stages. Materials and Methods: This retrospective and cross-sectional study was conducted between 01.09.2021 and 01.06.2023 in the Palliative Care Service and Home Health Services of Evliya Çelebi Training and Research Hospital. It was conducted on a total of n=287 patients with pressure ulcers followed up in these services, n=188 patients with pressure ulcers and n=99 patients without pressure ulcers were taken as the control group. Sociodemographic characteristics of the patients, immobility status and year of immobility, presence of pressure ulcer and how many years it has been present, some laboratory values and De-Ritis rates of these patients were analysed. These data were evaluated by normality test. Non parametric methods were used for the data that did not show normal distribution, Chi-Square test was used to compare two different categorical data, Mann Whitney U test for two independent variables, Kruskal Wallis test for more than two independent variables.