Acil servise başvuran akut iskemik inme hastalarında ölçülen serum profilin-1 düzeyleri mekanik trombektomi gereksinimi için bir gösterge olabilir mi?
Can serum profilin-1 levels measured in acute ischemic stroke patients admitted to the emergency department be an indicator for the need for mechanical thrombectomy?
  1. Tez No: 844079
  2. Yazar: MELİH HANCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YADİGAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akut iskemik inme hastalarından ölçülen serum profilin-1 düzeylerinin mekanik trombektomi gerektiren büyük damar oklüzyonlarını öngörebilmedeki değerini belirlemektir. Yöntem: Tek merkezli, prospektif, gözlemsel nitelikte olan bu çalışma Mart 2023 ile Haziran 2023 tarihleri arasında Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne inme semptomlarıyla başvuran hastalar (hasta grubu) ve sağlıklı gönüllüler (kontrol grubu) üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların başvuru anındaki vital bulguları, başvuru semptomları, semptom süreleri, komorbid hastalıkları, Glaskow Koma Skalası (GKS), Ulusal Sağlık Enstitüleri İnme Ölçeği Skoru (NIHSS), Alberta İnme Programı Erken Biligisayarlı Tomografi Skoru (ASPECTS), 3. Aydaki modifiye Rankin Skoru (mRS) ve tedavi sonlanımları kaydedildi. Hasta grubu ve kontrol grubu arasında serum profilin-1 düzeyleri karşılaştırıldı. Hasta grubu kendi içerisinde büyük damar oklüzyonu olanlar ve olmayanlar şeklinde ve mekanik trombektomi yapılanlar ve yapılmayanlar şeklinde sınıflandırıldı. Bu gruplar arasında serum profilin-1 düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda 152 inme hastası hasta grubunu ve 66 sağlıklı gönüllü kontrol grubunu oluşturdu. Hasta ve kontrol grubu yaş ve cinsiyet özellikleri açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the value of serum profilin-1 levels measured in acute ischemic stroke patients in predicting large vessel occlusions requiring mechanical thrombectomy. Methods: This single-center, prospective, observational study was conducted on patients (patient group) and healthy volunteers (control group) who presented to the Emergency Department of Samsun University Samsun Education and Research Hospital with stroke symptoms between March 2023 and June 2023. Vital signs at admission, admission symptoms, symptom duration, comorbid diseases, Glasgow Coma Scale (GCS), National Institutes of Health Stroke Scale Score (NIHSS), Alberta Stroke Program Early Computed Tomography Score (ASPECTS), modified Rankin Score (mRS) at 3 months and treatment outcome were recorded. Serum profilin-1 levels were compared between the patient group and the control group. The patient group was categorized into those with and without large vessel occlusion and those with and without mechanical thrombectomy. Serum profilin-1 levels were compared between these groups. Results: In our study, 152 stroke patients constituted the patient group and 66 healthy volunteers constituted the control group. The patient and control groups were similar in terms of age and gender characteristics.