Acil servise başvuran iskemik uyanma inmesi olan hastalarda serum subfatin düzeyi ile klinik seyir arasindaki ilişkinin araştırılması
The investigation of the relationship between serum subfatin levels and clinical course in patients with ischemic awakening stroke admitted to the emergency department
- Tez No: 907581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş-Amaç: Sağlıklı olarak uyuyan ve akut inme semptomları ile uyanan olgular akut uyanma inmeleri olarak sınıflandırılır. Bu olgular tüm iskemik inmelerin yaklaşık olarak %14-29,6'sını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, acil serviste uyanma inmesi tanısı alan hastalarda, başvuru esnasında ölçülen serum subfatin düzeyi ile hastaların 28. ve 90. gün sonundaki mortalite ve modifiye rankin skalası (mRS) arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine 01.04.2022-31.02.2023 tarihleri arasında başvuran ve Uyanma İnmesi tanısı alan hastalar prospektif olarak incelendi. Hasta ve/veya hasta yakınlarına acil servis sonlanımından sonra 28. ve 90. günlerde ulaşılarak son durumları hakkında bilgi alındı. Bulgular: Çalışmaya kriterleri karşılayan 66'sı hasta, 71'i kontrol grubu olmak üzere toplam 137 gönüllü dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hasta grubunun ortalama yaşı 72,42 ±12,01 yıl, kontrol grubunun ortalama yaşı ise 47,68 ±7,33 yıl olarak saptandı. Hastaların, ortanca subfatin düzeyi 1,44 ng/ml (IQR,25-75: 1,18-1,71), kontrol grubunun ortanca subfatin düzeyi 1,65 ng/ml (IQR,25-75: 1,41-2,66) olarak saptandı. Hasta grubu ile kontrol grubunun ortanca subfatin düzeylerinin anlamlı derecede farklı olduğu saptandı (p0,05). Hastaların 28 ve 90 günlük mortalite durumları ile subfatin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı[(p>0,05), (p>0,05)].
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:Patients who sleep soundly and wake up with acute stroke symptoms are classified as acute awakening strokes. These cases constitute approximately 14-29.6% of all ischemic strokes. The aim of this study was to investigate whether there is a relationship between the serum subfatin level measured at the time of admission and the mortality and modified rankin scale (mRS) at the end of the 28th and 90th days in patients diagnosed with awakening stroke in the emergency department. Materials and Methods:Patients who applied to Bursa Yüksek İhtisas Education and Research Hospital Emergency Department between 01.04.2022 and 31.02.2023 and were diagnosed with Awakening Stroke were prospectively examined. Patients and/or their relatives were contacted on the 28th and 90th days after the end of the emergency department and information was obtained about their current status. Results: A total of 137 volunteers, 66 of whom met the criteria and 71 of whom were patients and controls, were included in the study. The mean age of the patient group included in the study was 72.42 ±12.01 years, and the mean age of the control group was 47.68 ±7.33 years. The median subfatin level of the patients was found to be 1.44 ng/ml (IQR,25-75: 1.18-1.71), and the median subfatin level of the control group was found to be 1.65 ng/ml (IQR,25-75: 1.41-2.66). The median subfatin levels of the patient group and the control group were found to be significantly different (p0.05). No statistically significant difference was found between the 28- and 90-day mortality statuses of the patients and their subfatin levels [(p>0.05), (p>0.05)].