Buğdayın (Triticum aestivum L.) 2A kromozomu üzerinde sarı pas dayanıklılığı ile ilişkili SSR markörlerinin belirlenmesi
Determination of SSR markers related to yellow rust resistance onchromosome 2A of wheat (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 844081
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYKUT TONK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sarı pas hastalığına neden olan Puccinia striiformis Westend. f. sp. tritici, Türkiye de dahil olmak üzere Dünya genelinde buğday üretimi için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Dünyanın tüm önemli ekmeklik buğday yetiştirilen alanlarında, yeni virülent ve agresif sarı pas ırklarının ortaya çıkması ve mevcut dayanıklılık genlerinin kırılması durumunda ciddi verim kayıpları yaşanabilmektedir. Sarı pasa karşı ergin bitki dayanıklılığına sahip dayanıklı çeşitlerin kullanılması bu soruna en etkili ve en çevre dostu çözümlerden birisidir. Bu amaçla,“16CB-APR6 x Avoset S”melezinden elde edilen ve 132 bireyden oluşan katlanmış haploid populasyonu, 2022-2023 ekim sezonunda ergin bitki döneminde buğday sarı pas ırklarından Yr27 ırkına karşı test edilmiştir. Testleme sonucunda populasyonda bulunan genotiplerin %86 (114 genotip)'sı dayanıklı, %4 (5 genotip), %6 (8 genotip)'sı duyarlı olarak saptanmıştır. Kosambi harita fonksiyonu kullanılarak bir bağlantı haritası oluşturulmuş ve QTL analizi için ICIM-ADD ve IM-ADD istatistik modelleri kullanılmıştır. Haritalama sonucunda buğdayın 2A kromozomu üzerinde fenotipik varyans %24.65 oranında açıklayan önemli bir QTL (q.Yr.DH.-1-1) belirlenmiştir. Bu QTL bölgesinin buğdayda sarı pasa dayanıklılık yönünden majör bir QTL bölgesi olduğu tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Puccinia striiformis Westend. f. sp. tritici, which causes yellow rust disease, poses a serious risk to wheat production worldwide, including Turkey. In all important bread wheat growing areas of the world, serious yield losses occur when new virulent and aggressive yellow rust races emerge and existing resistance genes are broken. The use of resistant varieties with adult plant resistance against yellow rust is one of the most effective and environmentally friendly solutions to this problem. For this purpose, the doubled haploid population obtained from the“16CB-APR6 x Avoset S”cross consisting of 132 individuals was tested against Yr27, one of the wheat yellow rust race, during the adult plant period in the 2022-2023 growing season. As a result of the test, 86% (114 genotypes) of the genotypes in the population were resistant, 4% (5 genotypes) moderately resistant and 6% (8 genotypes) were susceptible. A linkage map was created using Kosambi map function and ICIM-ADD and IM-ADD statistical models were used for QTL analysis. As a result of the mapping, a significant QTL (q.Yr.DH.-1-1) was identified on chromosome 2A of wheat explaining 24.65% of the phenotypic variance. This QTL region was identified as a major QTL region for yellow rust resistance in wheat.