Farklı ham protein içeriğine sahip güvercin rasyonlarının kursak sütü kalitesi ve yavru büyümesi üzerine etkileri
Effects of pigeon diets with different crude protein contenton crop milk quality and squabs growth
- Tez No: 844082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE IŞIL AKBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacını çiftleşme döneminden itibaren çalışmanın sonuna kadar farklı ham protein seviyelerine sahip rasyonlarla beslemenin, ebeveyn güvercinlerde performans ve yavru büyümesi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma,10 çift dolapçı ve 12 çift Mardin ırkı ebeveynler ve bu ebeveynlerden elde edilen yavruları üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada ebeveynler düşük ham protein (DHP, n=22) içeren rasyonla beslenen ve yüksek ham protein (YHP, n=22) içeren rasyonla belenen grup olmak üzere ikiye ayrılmıştır. DHP grubunun beslenmesinde pelet yeme (%17 HP) tane buğday ilave edilerek HP düzeyi %14 olarak ayarlanmıştır. YHP içeren grubun beslemesinde ise sadece %17 HP içeriğine sahip pelet yem kullanılmıştır. Çalışmada ebeveynlerin ve yavrularının yem tüketimleri, canlı ağırlıkları, kursak sütü (kuru madde (KM), ham protein (HP), ham yağ (HY), ham kül (HK), suda çözünebilir karbonhidrat (SÇK) ve laktik asit (LA)) kimyasal bileşimi, kan serumu örneklerinin glukoz (GLU), kolesterol (CHOL), albümin (ALB) ve total protein (TP) içerikleri belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin istatistik analizlerinde grup, ırk, hafta ve interaksiyonlarının yer aldığı doğrusal bir modelde varyans analizinden yararlanılmıştır. Ebeveynlerin yem tüketimleri ırk x grup interaksiyonundan önemli düzeyde etkilenmiştir (P≤0.005). Yavruların yem tüketimleri üzerine gün önemli düzeyde etkili olmuştur (P0.05). Ebeveynlerin kan serum parametreleri üzerine dönem önemli düzeyde etkili olmuştur (P≤0.05). Ebeveynlerin serum düzeyleri TP hariç çiftleşmeden itibaren dönemler ilerledikçe artış göstermiştir. Yavrularda kan parametreleri dikkate alınan etki kaynaklarından etkilenmemiştir (P>0.05). Çalışmada, YHP grubu daha yüksek yem tüketim ortalamasına sahip olmakla birlikte her iki grupta da en yüksek yem tüketimi, yavru bakım döneminde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of feeding rations with different crude protein levels on performance of pigeon and squab growth throught mating to end of the study. The study was carried out on 10 pairs of Dolapçı and 12 pairs of Mardin pigeons and their offspring. In the study, parents were divided into two groups as the group fed with a diet containing low crude protein (LCP, n=22) and the group fed with a diet containing high crude protein (HCP, n=22). In the diet of the LCP group, the CP level was adjusted to 14% by adding wheat grain to the pellet feed (17% CP). LCP group was only fed with pellet feed with 17% CP content. In the study, feed intake of the pigeons and their offspring, body weight, crop milk chemical composition (dry matter (DM), crude protein (HP), crude oil (HY), crude ash (HK), water-soluble carbohydrates (SÇK) and lactic acid (LA) and biochemical composition of serum samples were determined (glucose (GLU), cholesterol (CHOL), albumin (ALB) and total protein (TP)). In the statistical analysis was performed with a linear model including group, genotype, week and their interactions and the data obtained from the study, was analysed with analysis of variance. Feed consumption of pigeons parents was significantly affected by genotype x group interaction (P≤0.005). Day had a significant effect on the feed intake of the squabs (P0.05). The period had a significant effect on the blood serum parameters of the pigeons (P≤0.05). Pigeons' serum levels increased as the periods progressed from mating, except for TP. In squabs, blood parameters were not affected by the effects sources which considered (P>0.05). In the study the HCP group had a higher feed intake than the others, although the highest feed intake in both groups was determined during the nestle period.