Lamine ahşap yapı elemanlarının FRP kompozit ve çelik halatlar kullanılarak güçlendirilmesi
Strengthening laminated wooden construction elements using FRP composite and steel ropes
- Tez No: 844096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM MURAT MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada lamine ahşap kirişlerde FRP ve çelik halatlı kompozitler kullanılarak lamine ahşap kirişlerin mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular sayesinde yapısal lamine ahşap malzemeli geniş açıklıklı sistemlerde gerekli olan dayanım koşulları için kiriş kesit alanının azaltılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında geniş açıklıkların geçilmesinde kullanılan betonarme ve çelik elemanların yerine çevre dostu ve sürdürülebilir bir yapı elemanı olan ahşabın kullanımının daha ekonomik ve güvenli hale getirileceği öngörülmektedir. Bu sayede daha küçük kesitli lamine ahşap kirişlerle istenilen mukavemet özelliklerinin sağlanması mümkün olacaktır. Ayrıca artan dünya nüfusuna bağlı olarak ahşap malzemeye olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu çalışma ile aynı işi daha küçük boyutlarda yapabilen güçlendirilmiş ahşap malzemeler kullanılarak ahşap ihtiyacı azaltılabilir veya mekanik direnci daha düşük ve maliyeti düşük yapı elemanları kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to improve the mechanical properties of laminated wooden beams by using FRP and steel rope composites in laminated wooden beams. Thanks to the findings obtained, it is aimed to reduce the beam cross-sectional area for the required strength conditions in wide-span systems with structural laminated wood materials. Within the scope of this study, it is envisaged that the use of wood, which is an environmentally friendly and sustainable building element, will be made more economical and safer instead of reinforced concrete and steel elements used in crossing wide spans. In this way, it will be possible to achieve the desired strength properties with smaller cross-section laminated wooden beams. In addition, the need for wooden materials is increasing due to the increasing world population. With this study, the need for wood can be reduced by using reinforced wooden materials that can do the same job in smaller sizes, or building elements with lower mechanical resistance and lower cost can be used.