Gömülü mandibular 3. molar dişlerin cerrahi çekimini takiben kinezyo bant uygulamasının kan akımı ve ödem üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of kinesio tape application on blood flow and edema following surgical extraction of em bedded mandibular 3. molar teeth
  1. Tez No: 844097
  2. Yazar: MEHMET TURHAN TEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TAŞ ÖZYURTSEVEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gömülü üçüncü molar diş operasyonları ağız, diş ve çene cerrahisinin en çok uygulanan işlemidir. Bu nedenle operasyon sonrası morbiditelerin minimum seviyede tutulması önemlidir. Çalışmamızda gömülü üçüncü molar diş çekimi sonrası kinezyo bant uygulamasının operasyon bölgesindeki postoperatif doku kanlanması, ödem, ağız açıklığı ve ağrı üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Winter sınıflamasına göre meziyoanguler pozisyonda, Pell ve Gregory sınıflamasına göre Sınıf 2 ve Pozisyon B konumuna sahip 87 gömülü mandibular üçüncü molar diş çalışmaya dahil edilmiştir. Kinezyo bant uygulanan ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kan akımı ölçümleri lazer doppler flowmetre cihazı kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca ödem, ağrı ve ağız açıklığı değerleri de kaydedilmiştir. Ölçümler operasyon öncesi, operasyondan hemen sonra, operasyondan sonraki 2., 4., ve 7. günlerde yapılmıştır. Kan akımı değerleri kinezyo bant uygulanan grupta anlamlı seviyede daha yüksek bulunmuştur. Kan akımı değerleri kinezyo bant uygulanan grupta 2. günde maksimum seviyeye ulaşıp 7. günde azalmasına rağmen operasyon öncesindeki değerlerin üzerinde kalmıştır. Ödem, ağrı ve ağız açıklığında kısıtlılık değerlendirildiğinde iki grup arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu bulgular göz önüne alındığında kinezyo bant uygulaması gömülü üçüncü molar diş çekimi sonrası oluşan morbiditelerin yönetiminde destekleyici bir tedavi yöntemi olarak uygulanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak kinezyo bandın cerrahi operasyonlar sonrası oluşan morbiditeler üzerindeki etkisinin tam olarak belirlenebilmesi için çok sayıda ve daha uzun süreli takipli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Surgery of impacted third molar tooth is the most commonly performed procedure in oral and maxillofacial surgery. Therefore, it is important to keep postoperative morbidity minimum. Our study aimed to examine the effects of kinesio tape on postoperative blood supply, edema, mouth opening and pain impacted third molar tooth extraction. 87 impacted mandibular third molars with mesioangular position according to Winter classification, Class 2 and Position B spatial location according to Pell and Gregory classification were included in the study. Patents were divided into two groups: kinesio tape applied and control groups. Blood flow measurements were taken using a laser doppler flowmeter device. In addition, edema, pain and mouth opening values were also recorded. Measurements were made before the operation, immediately after the operation, and on the 2nd, 4th, and 7th days after the operation. Blood flow values were found to be significantly higher in the kinesio taping group. Blood flow values reached the maximum level on the 2nd day and although decreased on the 7th day in the kinesio taping group, they remained above the pre-operative values. When edema, pain and limitation in mouth opening were evaluated, a significant difference was found between the two groups. Considering these findings, it has been concluded that kinesio tape application can be applied as a supportive treatment method in the management of morbidities that occur after impacted third molar tooth extraction. However, many studies with longer follow-up are needed to fully determine the effect of kinesio tape on post-surgical morbidities.