İzmir'de uzmanlık eğitimi alan Aile Hekimliği asistanlarının bası yaraları hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of Family Medicine assistants receiving specialization training in İzmir about pressure sores
  1. Tez No: 844099
  2. Yazar: ESRA KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MELTEM KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada İzmir'de uzmanlık eğitimi alan aile hekimliği asistanlarının bası yaraları hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı bir çalışmadır. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, SBÜ İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde aile hekimliği uzmanlık eğitimi alan ve katılımcı olmaya onay veren 216 asistan çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Bu çalışmaya İzmir'de uzmanlık eğitimi alan 216 aile hekimliği asistanı katıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 30,12±5,81, meslekte geçirdiği yıl ortancası 4 yıl, asistanlıkta geçirdiği süre (ay) ortancası 17 ay idi. Bası yarası için bir kaynaktan faydalanan, bası yarasının tanı tedavi ve önlenmesine yönelik bir eğitim almış olan, asistanlık sürecinde evde sağlık biriminde çalışmış olan, bası yarası ile sık karşılaşan ve bası yarasının değerlendirilmesinde bir ölçekten faydalanan hekimlerin BYÖBDA puanlarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı. Sonuç: Bu çalışma, aile hekimliği asistanlarının, önlenebilir bir sağlık sorunu olan bası yaralarına yönelik farkındalıklarının ve bilgi düzeylerinin artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, eğitim müfredatlarında ve uygulamalı eğitim programlarında gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the knowledge levels of family medicine assistants undergoing specialty training in Izmir regarding pressure ulcers. Materials and Methods: This descriptive study included 216 assistants who were undergoing family medicine specialty training at İzmir Katip Çelebi University, Dokuz Eylül University, SBÜ İzmir Bozyaka Training and Research Hospital, and SBÜ Tepecik Training and Research Hospital and who consented to participate. Findings: A total of 216 family medicine assistants undergoing specialty training in Izmir participated in this study. The average age of the participants was 30.12±5.81; the median number of years in the profession was 4 years, and the median duration of the assistantship in months was 17. It was determined that physicians who benefited from a source for pressure ulcer care, had received training related to the diagnosis, treatment, and prevention of pressure ulcers, had worked in a home health care unit during their assistantship, encountered pressure ulcers frequently, and used a scale for the assessment of pressure ulcers had statistically significantly higher Pressure Ulcer Knowledge Test scores. Conclusion: This study reveals that there is a need to increase the awareness and knowledge levels of family medicine assistants regarding pressure ulcers, a preventable health problem. In this context, necessary adjustments should be made in educational curricula and practical training programs.