İzmir ilindeki aile hekimliği asistanlarının kronik ağrılı hastalara yönelik tutumu: Kesitsel tanımlayıcı çalışma
The attitudes of family medicine assistants in Izmir towards patients with chronic pain: A cross-sectional descriptive study
- Tez No: 964538
- Danışmanlar: UZMAN MERYEM ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kronik ağrı günlük pratikte hekimlerin en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biridir. Bu sorun, hastaların yaşam kalitelerinde azalmayla birlikte maddi manevi birçok probleme yol açmaktadır. Hekimlerin kronik ağrılı hastalara yönelik tutumları, bu konudaki düşünceleri ve duyarlılıkları ağrı yönetiminde etkin olmalarında belirleyici etmenlerden biridir. Bu çalışmanın amacı aile hekimlerinin kronik ağrılı hastalara yönelik tutumlarını araştırmaktır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki çalışmamızın evrenini İzmir ilinde uzmanlık eğitimi alan aile hekimliği asistanları oluşturmaktadır. Toplam 430 asistan hekim olduğundan sıklığı, bilinmeyen sıklık olarak yüzde 50 alındığında örneklem büyüklüğü %95 güven aralığı %5 hata payı ile en az 204 kişi olarak hesaplanmıştır. Çalışmada veri toplamak amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu ve Sağlık Çalışanlarının Kronik Ağrılı Hastalara Yönelik Tutumu Ölçeği uygulanmıştır. Sağlık Çalışanlarının Kronik Ağrılı Hastalara Yönelik Tutumu Ölçeği (SÇKAHYTÖ), Sucu Çakmak ve ark. tarafından (2022) geliştirilmiştir. SÇKAHYTÖ, beşli likert tipte 18 maddeden oluşmaktadır. Sucu Çakmak ve ark. yaptıkları çalışmada Sağlık Çalışanlarının Kronik Ağrılı Hastalara Yönelik Tutumu Ölçeğinin kronik ağrılı hastalara yönelik tutum düzeyini ölçmede geçerli ve güvenilir bir araç olduğunu bulmuştur. Elde edilen verilerde p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic pain is one of the health problems most frequently encountered by physicians in daily practice. This problem causes many financial and moral problems along with a decrease in the quality of life of patients. Physicians attitudes towards patients with chronic pain,their thoughts and sensivity on this issue are one of the determining factors in their effectiveness in pain management. The aim of this study is to investigate family physicians attitudes towards patients with chronic pain. Methods: The population of our cross-sectional descriptive study consists of family medicine assistants receiving specialty training in Izmir. There were a total of 430 assistant physicians, the sample size was calculated as at least 204 people with a 95% confidence interval and a 5% margin of error, when the frequency was taken as 50 percent as the unknown frequency.In order to collect data in the study, the sociodemographic data form prepared by the researcher and the Healthcare Professionals' Attitudes Towards Patients With Chronic Pain Scale were applied. Healthcare Professionals' Attitudes Towards Patients With Chronic Pain Scale(HCPAPCP), Sucu Çakmak et al. Developed by(2022). HCPAPCP consists of 18 items of five-point Likert type. Sucu Çakmak et al. In their study, they found that the Health Professionals' Attitudes Towards Chronic Pain Patients Scale is a valid and reliable tool in measuring the attitude level towards chronic pain patients. Statistical significance was described as p value