The effect of nano elements on the ferrite composite material
Nano elementlerin ferrit kompozit malzemeye etkisi
- Tez No: 844134
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ALTUNTAŞ, DOÇ. DR. SABAH JALAL FATHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Polimer nanokompozit ve manyetik ferrit malzemeler, elektronik ve manyetik cihazlar, tıbbi terapatik teşhis ve manyetik ilaç taşıyıcıları alanları da dahil olmak üzere çok çeşitli yüksek teknoloji uygulamaları için ileri malzemelerin geliştirilmesinde önemli bir potansiyel sunmaktadır. Ayrıca çeşitli katkı maddeleri içeren manyetik demir oksit nanopartikülleri son zamanlarda biyomedikal uygulamalarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu tür yeni kompozit nanomalzemeler, katkılı elementler ve polimer zincirleri arasındaki sinerjiden ve nanoyapının yarattığı büyük miktardaki arayüzey alanından yararlanmaktadır. Diğer taraftan, manyetik nanopartiküller üstün manyetik özellikler sergileyebilir ve farklı matrislerde düşük konsantrasyon oluşturmak için kullanılabilir. Bu tez çalışmasında, nano kompozit (Ni1-x SrxFe2O4) malzeme, belirli ağırlık oranları (0,0, 0,1, 0,3, 0,5, 0,7, 0,9) ile Sol-jel kendiliğinden yanma yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Nitrat malzemeleri, sitrik asit ve amonyum kullanılarak örnekler, iki saat boyunca 700 oC sıcaklıkta sinterlenmiş, ardından malzemeler aynı sıcaklıkta iki saat boyunca kalsine edilmiştir. Bileşiğin yapısal özellikleri X-ışını kırınım (XRD) tekniği kullanılarak, yüzey yapısı ise AlanEmisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FE-SEM) tekniği kullanılarak incelenmiştir. Buna bağlı olarak, üretilen numunelerde mevcut elementlerin varlığını araştırmak için Enerji Dağıtıcı X-ışını (EDX) tekniği kullanıldı ve sonuçlar göstermiştir ki, kompozit hazırlığı, poliüretan polimeri ve ferrit partiküller arasındaki polimerizasyona dayanmaktadır. Poliüretan polimeri ve Nanopartiküller, ferrit için farklı karışım oranlarında (25, 50, 75 %) polimerlerle karşılaştırılarak kullanılmıştır. Poliüretan polimer bazlı polimer matrisinin ağırlıkça %50'sine ağırlıkça %50 Co0.7Ca0.3Fe3O4 eklenmesi, saf polimer numunelerine kıyasla mekanik iv parametreleri artırmaktadır. Deneysel prosedürlerden elde edilen veriler, polimer matris için takviye malzemesi olarak işlev gören kobalt/kalsiyum nano partiküllü ferritlerin takviyesini oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Polymer nanocomposite and magnetic ferrite materials offer significant potential in the development of advanced materials for a wide variety of high-tech applications including in the fields of electronics and magnetic devices, medical therapeutics diagnostics, and magnetic drug carriers. In addition, magnetic iron oxide nanoparticles with various additives have recently been used for biomedical applications. Such novel composite nanomaterials benefit from the synergy between the doped elements and polymer chains and the large amount of interfacial area created by the nanostructure. On the other hand, magnetic nanoparticles can exhibit superior magnetic properties and can be used to form low concentration in different matrices. In this thesis, Nano composite (Ni1-xSrxFe2O4) material was prepared by using Sol-gel self-combustion method with certain weight ratios (0.0, 0.1, 0.3, 0.5, 0.7, 0.9). Using nitrate materials, citric acid and ammonium, the samples were sintered at 700 oC for two hours, then the materials were calcined at the same temperature for two hours. The structural properties of the compounds were investigated by using X-ray diffraction (XRD) technique and the surface structure was investigated by using Field Emissin Scanning Electron Microscopy (FESEM) technique. Accordingly, the Energy Dispersive X-ray (EDX) technique was used to invesitigate the presence of elements present in the produced samples and the results showed that the composite preparation is based on polymerization between the polyurethane polymer and ferrite particles. Polyurethane polymer and nanoparticles were used for ferrite by comparing with polymers at different mixing ratios (25, 50, 75%). Addition of 50% by weight to 50% by weight of ii Co0.7Ca0.3Fe3O4 of the polyurethane polymer-based polymer matrix increases the mechanical parameters compared to the pure polymer samples. Data from experimental procedures show that it forms the reinforcement of cobalt/calcium nanoparticle ferrites that act as reinforcing material for the polymer matrix.