Manyetik polioksometalat-tabakalı çift hidroksit nano-kompozitinin hazırlanması ve katalitik aktivitesinin incelenmesi
Preparation and catalytic activity of magnetic polyoxometalate-layered double hydroxide nano-composite
- Tez No: 415212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NEDİM AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada manyetik çekirdek üzerine kaplı meta-tungstat tutuklanmış tabakalı çift hidroksitler ile nano-boyutta hibrit katalizör hazırlandı. İlk olarak M(II)M(III)-NO3 TÇH'leri birlikte çöktürme yöntemiyle sentezlendi, iyon değişimi ile tabakaların arasına meta-tungstat iyonu tutuklandı ve hidrotermal yöntem ile bu TÇH' ler magnezyum ferrit manyetik çekirdeği üzerine kaplandı. Sentezlenen materyallerin kimyasal bileşimleri element analizi ile incelendi. Yapının karakterizasyonunda toz XRD, FTIR, VSM, TGA, BET ve Zeta Potansiyel ölçümlerinden yararlanıldı. Yapıların morfolojik analizi için SEM, TEM fotoğrafları ve SAED deseninden yararlanıldı. Bu katalizörlerin katalitik aktivitesi siklookten epoksidasyonu reaksiyonunda incelendi. Dönüşüm miktarları GC-MS cihazı kullanılarak tayin edildi. Ayrıca reaksiyon süresi, katalizör miktarı ve sıcaklığın katalitik aktiviteye etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, presented as a MSc thesis, magnetic core meta-tungstate intercalated layered double hydroxide shell, hybrid nano composite catalyst was prepared. Firstly M(II)M(III)-NO3 LDHs were synthesized with coprecipitation method and then meta-tungstate anions, were incorporated into LDH layers by ion exchange, finally LDH shells were supported on to magnesium ferrite magnetic cores. Chemical compositions of the products were determined by elemental analysis. Structural characterizations of the products were investigated by PXRD, FTIR, VSM, TGA, BET and Zeta Potential measurements. Morphological analysis were performed with the help of the SEM, TEM microscopical techniques and SAED patterns. Catalytic activity of these materials were examined for epoxidation of cyclooctene reaction. Conversion values were determined with GC-MS. Reaction time, amount of catalyst used and temperature effect were also investigated.