Some classes involving analytic functions
Analitik fonksiyonların bazı sınıfları
  1. Tez No: 844135
  2. Yazar: KHITAM AHMED MHAIMEED AL-MAJMAIE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN, DR. RAFİD HABİB BUTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de ayrıntılı bir literatür taraması ve tezin motivasyonu sunulmaktadır. 2. bölümde ilgili kavramlar ve tezde kullanılacak bazı fonksiyonların tanımları verilmiştir. Ayrıca iyi bilinen temel sonuçlar verilmiş ve tezdeki sonuçları türetmek için gerekli olan bazı teoremler ve lemmalar hatırlatılmıştır. 3. bölümde, birim diskteki bir grup analitik tek değerlikli fonksiyon incelenmektedir. Bu sınıf, Chebyshev polinomlarını içeren bir diferansiyel operatör tarafından tanımlanır. 4. bölümde, yeni bir operatör tanımlanarak negatif katsayılı bir tek değerlikli fonksiyonlar sınıfı tanıtılmakta ve aritmetik ortalama, tek değerlikli yıldız benzeri fonksiyon, tek değerli dışbükey fonksiyon, tek değerli dışbükey yakın fonksiyon ve evrişim operatörü gibi çeşitli özellikler elde edilmektedir. Ayrıca ( , , , , , , ) , KHR ,     A q  m k r sınıfının kapsayıcı özellikleri incelenmiş ve integral operatörleri uygulanarak bazı sonuçlar elde edilmiştir. 5. bölümde, Ruscheweyh tarafından tanımlanan pozitif katsayılı meromorfik tek değerlikli fonksiyonların yeni bir alt sınıfı incelenmektedir. Ayrıca, katsayı tahminleri ve bozulma sınırları gibi çeşitli geometrik özellikleri tartışılmaktadır. 6. bölümde elde edilen sonuçlar ve gelecekte yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In Chapter 1, a detailed literature review and motivation of the thesis are presented. In Chapter 2, related concepts and definitions of some functions to be used in the thesis are given. Also, the basic well-known results are presented and some theorems and lemmas required to derivate the results in the thesis are recalled. In Chapter 3, a group of analytic univalent functions in the unit disk is examined. This class is defined by a differential operator involving Chebyshev polynomials. In Chapter 4, a class of univalent functions with negative coefficients are introduced by defining a new operator, and various properties, like, arithmetic mean, univalent starlike function, univalent convex function, univalent close-to-convex function, and convolution operator are obtained. In addition, inclusive properties of the class are investigated, and some results are obtained by applying integral operators. In Chapter 5, a new subclass of meromorphic univalent functions with positive coefficients defined by Ruscheweyh is studied. Moreover, their several geometric properties, like, coefficient estimates and distortion bounds are discussed. In Chapter 6, information about the obtained results and the future work that is planned are explained.