Lineer konneksiyonlu manifoldlar üzerinde bazı hemen hemen metalik yapılar
Some almost metallic structures on manifolds with linear connection
- Tez No: 844149
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada ilk olarak tezin özet kısmı ve içeriği hakkında bilgi verildi. Sonrasında, çalışmada yer alan bilgileri açıklayıcı temel kavramlar sunuldu. Daha sonra, hemen hemen metalik yapıların tanımı verildi ve bu yapıların paralellik, yarı paralellik, anti-yarı paralellik ve integrallenebilirlik koşulları çalışıldı. Tezin devamında, hemen hemen metalik manifoldlar üzerinde geodeziklik kavramı araştırıldı. Son olarak da, vektör alanlarının ve lineer konneksiyonların tanjant demete liftleri kullanılarak tanjant demette hemen hemen metalik yapılar tanımlandı ve bu yapıların bazı özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared as a doctoral thesis, firstly, information about the summary and content of the thesis was given. Afterwards, basic concepts describing the information in the study were presented. Later, the definition of almost metallic structures was given, and the parallelism, half-parallelism, anti-half parallelism and integrability conditions of these structures were studied. Continuing the study, the notion of geodesicity was investigated on the almost metallic manifolds. Finally, by using lifts of vector fields and linear connections to the tangent bundle, almost metallic structures were defined on the tangent bundle, and some properties of these structures were examined.