Türkiye'de sürdürülebilir sağlık turizmi gelişimi ve pazarlaması
Sustainable health tourism, development & Marketing in Turkey
- Tez No: 844198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde sağlık turizmi sadece Türkiye'de değil, dünyanın bütün bölgelerinde turizm türleri arasında giderek önem kazanan ve hızla büyüyen bir alan olmuştur. Dünyada iletişim, haberleşme ve ulaşım imkânlarının çoğalmasıyla ve ucuzlamasıyla bireylerin kendi ülkeleri haricinde başka ülkelerde de tedavi olabilmeleri“Sağlık Turizminin”doğmasına neden olmuştur. Bireyler farklı ülkelerdeki tedavi imkanları ve tedavilerin fiyatları konusunda eskiye göre çok daha hızlı ve kolay haberdar olmaktadırlar, ayrıca başarı sağlamış sağlık kuruluşları da bu başarılarını aktaracak medya imkanlarını kullanarak her bireye kolayca ulaşabilmektedirler. Bu haberdarlık bireylerin tedavi konusunda elverişli imkanlar bulduğunda farklı ülkelere seyahat etmeleri ile sonuçlanmakta ve bu tür hareketliliğe“Sağlık Turizmi”denilmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından farklı ve yeni bir pazar ortamı oluşturması sağlık turizmini önemli kılmaktadır. Ülkeler ekonomik getirilerinin fazla olmasından dolayı sağlık turizmi alanına turist çekme yarışı içerisine girmişlerdir. Dünyada giderek artan oranda sağlık harcamaları bu alanı ayrıca değerli kılmakta ve ülkeler arasında sağlık turizmi alanında ciddi rekabet yaşanmaktadır. Türkiye'de sağlık turizmi için uygun imkânlar mevcut olmakla birlikte sağlık turizmi alanında oldukça yüksek potansiyele sahip ülkelerden bir tanesidir. Bu çalışma kapsamında Türkiye'de Sürdürebilir Sağlık Turizmi, Gelişimi ve Pazarlaması konusu verilerle değerlendirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, health tourism is gaining importance among tourism types not only in Turkey but all over the world. With the increase in communication, communication and transportation opportunities in the world, individuals seeking treatment in countries other than their own has led to the emergence of“Health Tourism”. Individuals are informed about treatment opportunities and prices in different countries much faster and easier than before, and successful health institutions can easily reach every individual by using media opportunities to convey their success. This awareness results in individuals traveling to different countries when they find suitable opportunities for treatment, and this type of mobility is called“Health Tourism”. Creating a different and new market environment for developed and developing countries makes health tourism important. Countries have entered the race to attract tourists to the field of health tourism due to their high economic returns. Increasing health expenditures in the world make this field even more valuable and there is serious competition in the field of health tourism between countries. Although there are suitable opportunities for health tourism in Turkey, it is one of the countries with a very high potential in the field of health tourism. Within the scope of this study, the subject of the Development and Marketing of Sustainable Health Tourism in Turkey has been evaluated and examined with data.