Yetişkinlerde şefkat korkusu, bilinçli farkındalık ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between fear of compassion, mindfulness and life satisfaction in adults
- Tez No: 844199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma 18-65 yaş arasındaki yetişkin bireylerin şefkat korkusu düzeyleri ile yaşam doyumu ve bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve bazı değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla yapılan bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini rastgele seçilen (156 kadın, 51 erkek) oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Şefkat Korkusu Ölçeği”, ''Bilinçli Farkındalık Ölçeği'', ''Yetişkin Yaşam Doyum Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağıldığı belirlenmiş olup“Parametrik Testlerden”,“Bağımsız gruplar t-testi”ile“One Way ANOVA”testi kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, yetişkinlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile yaşam doyumları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, bilinçli farkındalık düzeyleri ile şefkat korkusu düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, şefkat korkusu düzeyleri ile yaşam doyumları arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a study conducted to examine the relationship between the levels of fear of compassion and life satisfaction and mindfulness levels of adult individuals between the ages of 18-65, and whether there are significant differences according to some variables. The sample of the study consists of randomly selected (156 female, 51 male). For data collection, the“Fear of Compassion Scale,”''Mindful Attention Awareness Scale,'' ''Adults Life Satisfaction Scale'' and a“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. A“Normality Test”was conducted to determine whether the data was normally distributed. The data were found to be normally distributed, thus“Parametric Tests,”including the“İndependent samples t-test”and“One Way ANOVA”test, were employed. According to the results of this research, there is a positive and significant relationship between adults mindfulness levels and life satisfaction. There is a significant negative relationship between levels of conscious awareness and levels of fear of compassion. It was determined that there was a significant negative relationship between levels of fear of compassion and life satisfaction.