Pankreas kanserinde Nectin-2 ekspresyonu ile Sitotoksik T hücre fonksiyonları arasındaki ilişki
The relationship between Nectin-2 expression and Cytotoxic T cell functions in pancreatic cancer
  1. Tez No: 844224
  2. Yazar: MUALLA İLKNUR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çeşitli kanserlerin tedavisinde anti-CTLA-4, anti-PD1 ve anti-PDL-1 gibi kontrol noktası inhibitörleri kullanılmaktadır. Fakat pankreas kanserinde PDL-1 ekspresyonunun bulunmaması nedeniyle kullanılamamaktadır. Diğer kontrol noktası molekülleri arasında TIGIT ailesi üyeleri TIGIT, CD96, DNAM-1, PVRIG yer almaktadır. Bu reseptörlerin ligandları polio virüs reseptörü (PVR) ve Nectin ailesi üyeleridir. Nectin-2 bu reseptörler için ligand görevi görür ve Pankreas kanserindeki rolü ise tam olarak bilinmemektedir. Bu tezin amacı; Nectin-2 ekspresyonu ile ligandı olduğu reseptörleri TIGIT, PVRIG, DNAM-1'in ekspresyon düzeylerinin kesitsel olarak incelenmesidir. Çalışmamızda pankreas kanseri tanısı almış 131 hastanın tümör dokularında, Nectin-2, CD8, TIGIT, PVRIG, DNAM-1, PD-1, PD-L1, LAG3, TIM3, VISTA, Kİ-67 moleküllerinin ekspresyonlarına bakıldı. Nectin-2 hastalıksız pankreas dokusunda eksprese olmazken, tümörlü dokuların %30,5'inde eksprese olduğu görülmüştür. Hastaların hiçbirinde PD-1 ve PD-L1 ekpsresyonu görülmemiştir. CD8 TIL'lerin düşük yoğunlukta olduğu grupta, Nectin-2 ekspresyonunun negatif olduğu hasta sayısının, pozitif olan hasta sayısına göre daha fazla olduğu görülmüştür. Nectin-2'nin pozitif ekspresyonuna sahip 32 hastada Kİ-67 proliferasyon belirtecinin yüksek oranda eksprese edildiği belirlendi. Nectin-2'nin ekspresyon göstermediği hasta grubunda TIGIT ekspresyonu gösteren hasta sayısının arttığı görülmüştür. Nectin-2 yokluğunda PVRIG ve DNAM-1 de izlenmemiştir. Nectin-2 ekspresyonu olmayan hastalarda LAG3 ve TIM3 ekspresyonu göstermeyen hasta sayısı daha yüksekti. Nectin-2'nin, pankreas kanserinin 3 ve 4. evrelerinde anlamlı olarak düşük eksprese edildiği gözlemlenmiştir. TIGIT reseptörünün PVRIG ve DNAM-1 moleküllerinin ekspresyonları ile ilişkisine bakıldığında negatif yönde ilişki saptanmış, istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. PVRIG ile pozitif boyanan grupta tümör boyutunun medyanı 4 cm iken, negatif ekspresyon gösterdiği grupta ise 3 cm olduğu belirlenmiştir. PVRIG ve DNAM-1 pozitifliği evre 2'de, evre I'e göre daha eksprese edildiği gözlenmiştir. LAG3 ekspresyonu ile TIM3 ekspresyonu arasında pozitif korelasyon olduğu görülmüştür. LAG3 ve VISTA ekspresyonu pozitif olan hastalarda Lenfovasküler invazyon varlığının da arttığı gözlemlenmiştir. LAG3, TIM3 ve VISTA ekspresyonları pozitif olan hastalarda lenf nodu metastazı da anlamlı ölçüde arttığı tespit edilmiştir. VISTA molekülünün ekspresyon düzeylerinin klinik evre 3'de anlamlı fark gösterdiği belirlenmiştir. Bu veriler Nectin-2 ekspresyonu ve CD8+ hücrelerin fonksiyonu arasında yakın bir ilişki olabileceğini göstermektedir. Bu ilişkinin mekanizmasını açıklayabilmek ve Nectin-2'nin hedeflenebilirliğini gösterebilmek için ileri araştırmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Checkpoint inhibitors such as anti-CTLA-4, anti-PD1 and anti-PDL-1 are used in the treatment of various cancers. However, they cannot be used in pancreatic cancer due to the lack of PDL-1 expression. Other checkpoint molecules include TIGIT family members TIGIT, CD96, DNAM-1, PVRIG. The ligands of these receptors are polio virus receptor (PVR) and Nectin family members. Nectin-2 acts as a ligand for these receptors and its role in pancreatic cancer is not fully known. The aim of this thesis is to cross-sectionally analyze the expression levels of Nectin-2 and its ligand receptors TIGIT, PVRIG, DNAM-1. In our study, the expressions of Nectin-2, CD8, TIGIT, PVRIG, DNAM-1, PD-1, PD-L1, LAG3, TIM3, VISTA, KI-67 molecules were examined in tumor tissues of 131 patients diagnosed with pancreatic cancer. Nectin-2 was not expressed in undiseased pancreatic tissue, whereas it was expressed in 30.5% of tumor tissues. PD-1 and PD-L1 expression was not observed in any of the patients. In the group with low density of CD8 TILs, the number of patients with negative Nectin-2 expression was higher than the number of patients with positive expression. In 32 patients with positive expression of Nectin-2, KI-67 proliferation marker was highly expressed. In the patient group where Nectin-2 was not expressed, the number of patients showing TIGIT expression increased. PVRIG and DNAM-1 were also not observed in the absence of Nectin-2. Patients without Nectin-2 expression had a higher number of patients without LAG3 and TIM3 expression. Nectin-2 was observed to be significantly underexpressed in stages 3 and 4 of pancreatic cancer. When the relationship between TIGIT receptor and the expression of PVRIG and DNAM-1 molecules was analyzed, a negative relationship was found and it was statistically significant. The median tumor size was 4 cm in the PVRIG positive staining group and 3 cm in the negative expression group. PVRIG and DNAM-1 positivity was more expressed in stage 2 than in stage I. There was a positive correlation between LAG3 expression and TIM3 expression. It was also observed that the presence of lymphovascular invasion increased in patients with positive LAG3 and VISTA expression. Lenf node metastasis was also significantly increased in patients with positive LAG3, TIM3 and VISTA expressions. Expression levels of VISTA molecule showed a significant difference in clinical stage 3. These data suggest that there may be a close relationship between Nectin-2 expression and the function of CD8+ cells. Further studies are needed to explain the mechanism of this relationship and to demonstrate the targetability of Nectin-2.