Pankreas kanserinde nektin ailesi molekülleri ile nk hücre fonksiyonları arasındaki ilişki
Relationship between nectin family molecules and nk cell functions in pancreatic cancer
- Tez No: 919059
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Pankreas kanseri, geç tanı ve sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle en öldürücü kanser türlerinden biridir. Bu kanserde tümör mikroçevresi, immün hücreler ve stromal yapıların karmaşık bir bileşiminden oluşarak hem tümör gelişimini hem de immün sistemin savunma mekanizmalarını etkiler. Doğal öldürücü (NK) hücreleri, özellikle sitotoksik aktiviteleriyle tümör hücrelerine karşı savunmada önemli bir rol oynar. Ancak pankreas kanserinin immün baskılayıcı mikroçevresi, NK hücrelerinin işlevselliğini kısıtlayabilir. Bu nedenle, NK hücrelerinin tümörle etkileşimlerinin anlaşılması, yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, NK-92 hücreleri ile pankreas kanseri hücre hattı BxPC-3'ün etkileşimi altı günlük bir ko-kültür modelinde incelenmiştir. Ko-kültür sürecinde, Nektin ailesi ve PVR moleküllerinin gen ekspresyon seviyeleri ile NK hücre reseptörleri (DNAM-1 TIGIT, PVRIG ve CD96) ve sitotoksisite molekülleri (CD107a, Perforin, Granzim B) incelenmiştir. DNAM-1 ailesi reseptörleri ve ligandlarının ko-kültür sırasında ilk 36 saat ve sonrasında farklı davranışlar sergilediği gözlemlenmiştir. Aktivasyon reseptörü DNAM-1'in ekspresyonu, ilk beş gün boyunca artarken, inhibitör reseptörler TIGIT ve CD96'nın ekspresyonları 36. saatten itibaren azalmıştır. PVRIG ekspresyonu ise zamanla azalış göstermiştir. Ko-kültür boyunca NK hücrelerinin sitotoksisitesi 72. saate kadar yüksek iken ardından düşüşe geçmiştir. Bu değişimler, NK hücre yüzey reseptörlerinin ve kanser hücrelerindeki ligandların ekspresyonları arasındaki korelasyonlarla ilişkilendirilmiştir. Çalışmamız, DNAM-1 ailesi reseptörlerinin ve ligandlarının kompleks bir etkileşim içinde olduğunu ve NK hücre fonksiyonlarının bu ilişkilere bağlı olarak düzenlendiğini göstermektedir. Sonuç olarak, DNAM-1 TIGIT ve CD96 reseptörlerinin ortak ligandı olan PVR molekülünün NK hücre fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu bulgularla, pankreas kanserine yönelik NK hücre bazlı terapiler için yeni hedeflerin belirlenmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is one of the most lethal cancers due to late diagnosis and limited treatment options. In this cancer, the tumor microenvironment consists of a complex combination of immune cells and stromal structures, affecting both tumor development and immune defense mechanisms. Natural killer (NK) cells play an important role in the defense against tumor cells, especially through their cytotoxic activity. However, the immunosuppressive microenvironment of pancreatic cancer may limit the functionality of NK cells. Therefore, understanding the interactions of NK cells with tumors is critical for the development of novel therapeutic approaches. In this study, the interaction of NK-92 cells and pancreatic cancer cell line BxPC-3 was examined in a six-day co-culture model. During the co-culture process, gene expression levels of Nectin family and PVR molecules, NK cell receptors (DNAM-1 TIGIT, PVRIG and CD96) and cytotoxicity molecules (CD107a, Perforin, Granzyme B) were analyzed. It was observed that DNAM-1 family receptors and ligands exhibited different behaviors during the first 36 hours and beyond during co-culture. The expression of the activation receptor DNAM-1 increased during the first five days, while the expression of the inhibitory receptors TIGIT and CD96 decreased after 36 hours. PVRIG expression decreased over time. The cytotoxicity of NK cells during co-culture was high until 72 hours and then decreased. These changes were associated with correlations between the expression of NK cell surface receptors and ligands on cancer cells. Our study demonstrates that DNAM-1 family receptors and ligands interact in a complex manner and that NK cell functions are regulated depending on these relationships. In conclusion, the PVR molecule, a common ligand of DNAM-1 TIGIT and CD96 receptors, was found to play an important role in the regulation of NK cell functions. With these findings, we aim to contribute to the identification of new targets for NK cell-based therapies for pancreatic cancer.