Seyhan Baraj Gölü (Adana) bentik faunası
Benthic fauna of Seyhan Dam Lake (Adana)
  1. Tez No: 844247
  2. Yazar: CANSEV AZGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇEVİK, PROF. DR. ÖZLEM FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Seyhan Baraj Gölü'nde yaşayan bentik faunanın nicel ve nitel özelliklerini ve bunların değişimlerini ortaya koymak için Kasım 2015- Ekim 2016 döneminde aylık olarak yürütülmüştür. Bentik örnekler Ekman kepçesi ile toplanmış ve laboratuvarda elenmiş formalin ve alkol solüsyonu ile fikse edilmiştir. Arazide iletkenlik, su sıcaklığı, çözünmüş oksijen ve pH parametreleri ölçülmüştür. Gölün bentik faunasının, Bivalvia, Gastropoda, Oligochaeta ve Insecta sınıflarına ait 23 türden oluştuğu; Oligochaete ve Chironomidae faunasının baskın olduğu, baskın türlerin Oligochaeta türlerinden Limnodrilus hoffmeisteri, Limnodrilus cervix (Tubificidae) ve Tanypus punctipennis'den (Chironomidae) oluştuğu saptanmıştır. Shannon-Wiener (H') 1. istasyonda (2,43), Simpson çeşitlilik (S) 3. istasyonda (0,90), Margalef Çeşitlilik 4. istasyonda (2,65), Shannon Evenness indeksi (EH) ise 3. istasyonda (0,81) yüksek bulunmuştur. Gölde ötrofinin arttığını gösteren belirtiler arasında, Oligochaeta türlerindeki düşük çeşitlilik, Tubifex tubifex ve Limnodrilus hoffmeisteri gibi ötrofik türlerin bulunması, ayrıca oligo-mezotrofik göllerde derin bölgelerin temsilcisi olarak bilinen Chironomus anthracinus türünün varlığı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out monthly between November 2015 and October 2016 to reveal the qualitative and quantitative characteristics of the Seyhan Dam Lake benthic fauna and their monthly changes. Benthic samples were collected with an Ekman grab, sieved in the laboratory and fixed with formalin and alcohol solution. In the field, conductivity, water temperature, dissolved oxygen, and pH parameters were measured. The benthic fauna of the lake consists of 23 species belonging to the classes Bivalvia, Gastropoda, Oligochaeta and Insecta; It was determined that Oligochaete and Chironomidae fauna were dominant, and the dominant species consisted of Oligochaeta species Limnodrilus hoffmeisteri, Limnodrilus cervix (Tubificidae) and Tanypus punctipennis (Chironomidae) . Shannon-Wiener (H') is highest at the 1st station (2.43), Simpson diversity (S) is at the 3rd station (0.90), Margalef Diversity is at the 4th station (2.65), and Shannon Evenness index (EH) is The 3rd station (0.81) was found to be high. The low diversity in terms of oligochaeta species, the presence of eutrophic species such as Tubifex tubifex and Limnodrilus hoffmeisteri, and the presence of the Chironomus anthracinus species, known as the representative of the deep region in oligo-mesotrophic lakes, are signs of increased eutrophic activity in the lake.