Huzurevinde kalan bireylerde kinezyofobinin ağrı, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık ve yaşam doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between kinesiophobia and pain, independence in activities of daily life and life satisfaction in individuals living in a nursing home
- Tez No: 844249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AYDEMİR M., Huzurevinde Kalan Bireylerde Kinezyofobinin Ağrı, Günlük Yaşam Aktivitelerinde Bağımsızlık Ve Yaşam Doyumu İle İlişkisinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ergoterapi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2023. Bu çalışma huzurevinde kalan bireylerde kinezyofobinin ağrı, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık ve yaşam doyumu ile ilişkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza huzurevinde yaşayan 125 birey dahil edildi. Katılımcıların kinezyofobi düzeylerini belirlemek için Tampa Kinezyofobi Ölçeği, ağrı düzeylerini değerlendirmek amacıyla Geriatrik Ağrı Ölçeği, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık düzeylerini değerlendirmek için Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, yaşam doyumu düzeylerini değerlendirmek için Yaşam Doyumu Ölçeği kullanıldı. Katılımcıların kinezyofobi düzeyleri ile ağrı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (r=0,827, p=0,000). Çalışmamıza katılan bireylerin kinezyofobi düzeyleri ile günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık düzeyi arasında istatistiksel açıdan anlamlı negatif yönlü bir korelasyon saptandı (r=-0,793, p=0,000). Katılımcıların kinezyofobi düzeyleri ile yaşam doyumu düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü bir korelasyon saptandı (r=-0,782, p=0,000). Huzurevinde kalan bireylerde kinezyofobi, ağrı, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelediğimiz bu çalışmada huzurevinde yaşayan bireylere yapılacak olan değerlendirmelerde bu parametrelerin göz önünde bulundurulması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
AYDEMİR,M.,Investigation Of The Relationship Between Kinesiophobia İn Elderly Residents Of Nursing Homes And Pain, İndependence İn Daily Life Activities And Life Satisfaction, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Occupational Therapy Programme Master Thesis, Ankara, 2023. This study was designed to examine the relationship between kinesiophobia, pain, independence in daily life activities, and life satisfaction in elderly residents of nursing homes. A total of 125 individuals living in nursing homes participated in our study. To determine the participants' levels of kinesiophobia, the Tampa Kinesiophobia Scale was used. The Geriatric Pain Scale was used to assess pain levels, the Katz Activities of Daily Living Scale to assess levels of independence in daily life activities, and the Life Satisfaction Scale to assess levels of life satisfaction. Statistically significant correlations were found between the participants' levels of kinesiophobia and pain levels (r=0.827, p=0.000). A statistically significant negative correlation was also observed between the participants' levels of kinesiophobia and their level of independence in daily life activities (r=-0.793, p=0.000). Furthermore, a statistically significant negative correlation was found between the participants' levels of kinesiophobia and their level of life satisfaction (r=-0.782, p=0.000). In this study, where we examined the relationship between kinesiophobia, pain, independence in daily life activities, and life satisfaction in individuals living in nursing homes, it is considered that these parameters should be taken into account in the assessments to be conducted for individuals residing in nursing homes.