Karşılaştırmalı hukukta ve Türk hukukunda terörizmin finansmanına ilişkin suçlar ve tedbirler
Offences and measures related to the financing of terrorism in the comparative law and the Turkish law
- Tez No: 844282
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 531
Özet
Bu tez çalışmasının temel konusu; terörizmin finansmanına ilişkin suçların ve tedbirlerin uluslararası hukuk, karşılaştırmalı hukuk ve Türk hukuku verileri çerçevesinde araştırılması ve incelenmesidir. Uluslararası alanda, ülkemizin ve diğer ülkelerin ulusal hukuk sistemlerinde en fazla tartışılan konuların başında terörizm ve terörizmin finansmanı olgusu gelmektedir. Tez çalışmasında, bu kapsamlı, tartışmalı ve karmaşık konuların kavramsal ve anlamsal çerçevesi, terörizmin finansmanına ilişkin suç tiplerinin ve önleyici tedbirlerin temel özellikleri ile teorik yapıları ve bu alanda hukuk uygulamasında ortaya çıkan yaklaşımların mukayeseli biçimde incelenmesi temel araştırma yöntemi olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis study is searching and analyzing offences and measures related to the financing of terrorism in accordance with the international law, comparative law and Turkish law data. In the international field, in our and the other countries national law systems, terrorism and the financing of terrorism phenomenon is one of the most discussed topics. In thesis study, to analyse comparatively; conceptual and semantic framework of this comprehensive, controversial and complex topics, fundamental characteristics together with theoretical structures of offences and the preventative measures related to the financing of terrorism and the approaches emerge at this field in the practice of law is accepted as the basic research method.