Civil disobedience: Challenges and implications
Sivil itaatsizlik: Zorluklar ve çıkarımlar
  1. Tez No: 996215
  2. Yazar: DUYGU TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHA YİĞİT SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Siyasal Bilimler, Philosophy, Law, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Sivil itaatsizlik, genellikle yasaların ya da hükümet politikalarının değiştirilmesini amaçlayan ve kamuya açık bir tarzda gerçekleştirilen, şiddetsiz, vicdani ve siyasi nitelikli ancak yasaya aykırı bir edim olarak, baskıya karşı direnmenin iletişimsel bir tezahürüdür. Şiddetsiz ve kamusal olma özelliğinin yanı sıra, hukuk sistemini bir bütün olarak hedef almadığı için diğer direnme türlerinden ayrılır. Ancak geçmişten günümüze farklı ve tartışmalı sivil itaatsizlik vakaları göz önünde bulundurulduğunda, sivil itaatsizliğin genel ve normatif bir tanımını yapmak kolay değildir. Bu nedenle tezimizin ilk bölümü, sivil itaatsizliğin manasını kavramak için, sivil itaatsizliğin dilsel analizi ve unsurları ile yasal protesto, vicdani itiraz/ret, olağan suçlar, devrim ve terörizm gibi sivil itaatsizliğin ilişkili olduğu kavramlarla olan yönlerinden ortaya çıkan bağlamsal zorluklara odaklanmaktadır. Ayrıca, bu tartışmaların arka planında yatan entelektüel ve pratik kökenleri ortaya koymak adına, birinci bölüm, Sokrates, Henry David Thoreau, Mahatma Gandhi ve Martin Luther King, Jr.'in mücadelelerini ele almaktadır. Yasallık ve meşruiyet arasındaki gerilimden beslenen sivil itaatsizlik, hukuk teorisi için de çalışılması zor bir konudur. Buradaki kilit zorluk, sivil itaatsizliğin bir yasaya aykırılık içermesidir. Buna rağmen sivil itaatsizlik, gücünü hukuktan aldığını iddia eder. Sivil itaatsizliğin hukukun doğasını sorgulatan bu yaklaşımı, bizi hukuki zorlukları ele almaya iter: sivil itaatsizliğin meşruiyeti ve cezalandırılması sorunları. Tezimizin ikinci bölümü, farklı teoriler çerçevesinde sivil itaatsizliğin meşruiyetinin olası temellerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda sivil itaatsizlik, doğal hukuk teorisinin teokratik ve seküler anlayışları; Thomas Hobbes, John Locke, Jean Jacques Rousseau ve Immanuel Kant'ın toplum sözleşmesi teorileri; faydacılık kuramı ve John Rawls, Ronald Dworkin, Emmanuel Levinas ve Jacques Derrida'nın çağdaş yaklaşımları çerçevesinde tartışılmaktadır. Ayrıca ikinci bölüm, sivil itaatsizlerin cezalandırılmalarının gerekip gerekmediği veya farklı bir muameleyi hak edip etmedikleri konusundaki tartışmaları analiz etmektedir. Farklı muamele yanlısı görüş kabul edildiği takdirde, ikinci bölüm, Türk hukuku ve karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde, sivil itaatsizlerin cezai sorumluluğunu kaldırmak ya da azaltmak için kullanılabilecek, olası hukuki kurumları (hakkın kullanılması, zorunluluk hali, haksızlık yanılgısı ve takdiri indirim sebepleri) da ileri sürmektedir. Son olarak, sivil itaatsizliğin rolü ve manasının yanı sıra, hukukun ne'liği üzerine tüm bölümler neticesinde damıtılan çıkarımları içeren bir sonuç bölümü sunulmaktadır. Bu tez, sivil itaatsizlik teorisini yeniden yapılandırarak hem akademi dünyası hem de uygulamacılar için sofistike bir soluk getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Civil disobedience is a communicative manifestation of resistance against oppression, a nonviolent, conscientious, political act contrary to law which is carried out publicly to usually bring about a change in the laws of or policies of government. Alongside its nonviolent and public character, it is also distinguished from other types of resistance since it does not target the legal system as a whole. However, considering the different and controversial cases of civil disobedience from the past to the present, it is not easy to make a general and normative definition of civil disobedience. The first chapter of our dissertation thereby focuses on the contextual challenges arising from the linguistic analysis and characteristics of civil disobedience as well as its aspects related to the concepts, namely, legal protest, conscientious objection/refusal, ordinary crimes, revolution, and terrorism, to understand the meaning of it. Besides, to reveal the intellectual origins behind these discussions, the first chapter deals with the struggles of Socrates, Henry David Thoreau, Mahatma Gandhi, and Martin Luther King, Jr. Civil disobedience, nourishing by the tension between legality and legitimacy is also a difficult topic to study for the legal theory. The key challenge is that civil disobedience involves a lawbreaking. Notwithstanding, it claims to derive its power from the law. Such an approach to civil disobedience, which calls into question the nature of the law, leads us to address the legal challenges: the issues of justification and punishment of civil disobedience. The second chapter of our dissertation aims to explore possible foundations for justification of civil disobedience within different theories. Accordingly, civil disobedience is discussed within the framework of natural law theory with its both theocratic and secular understandings; social contract theories of Thomas Hobbes, John Locke, Jean Jacques Rousseau, and Immanuel Kant; utilitarianism; and contemporary approaches of John Rawls, Ronald Dworkin, Emmanuel Levinas, and Jacques Derrida. Additionally, the second chapter analyzes the discussions on whether acts of civil disobedience should be punished or not, or whether they deserve a different treatment. In case the view for the differential treatment is adopted, the second chapter also suggests the possible appropriate legal institutions (the use of rights, necessity, mistaken wrongdoing, and the grounds for discretionary mitigation) in the scope of both Turkish law and comparative law, which can be used for setting aside or reducing the criminal liability of civil disobedience. Consequently, a conclusion chapter is included in which the implications on the role and meaning of civil disobedience as well as the whatness of the law, distilled from all chapters, are presented. This dissertation aims to bring a sophisticated impulse for both academics and practitioners, restructuring the theory of civil disobedience.