Mukayeseli Hukukta örgütlü suçlarla mücadele için istihbarat odaklı kolluk anlayışı çerçevesinde veri madenciliğinin önemi
In comparative law the importance of data mining in framework intelligence led law enforcement for fighting the organized crime
  1. Tez No: 294707
  2. Yazar: HÜSEYİN SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Örgütlü suçlar, yüzlerce yıldır insanlığa zarar vermekte olan ancak, halen çözülememi? önemli bir sorundur. Örgütlü suçlar denildiğinde literatürde terörizm ve organize suçlar akla gelmektedir. Geçtiğimiz yüzyılda tüm dünyada yaygınla?an örgütlü suçlar, özellikle Berlin Duvarı?nın yıkılmasıyla birçok devletin öncelikli güvenlik sorunu haline gelmiştir. Üzerinde tam bir uzla?ma olmasa da uluslararası alanda örgütlü suçlarla mücadele için hukuksal ve kurumsal birçok tedbirler alınmı?tır. Alınan tedbirlerden biri de, istihbarat odaklı kolluk anlayışıdır.?stihbarat odaklı kolluk anlayı?ı, bugün için örgütlü suçların yaratmı? olduğu yıkıma kar?ı geli?tirilen istihbaratı kendine rehber edinen proaktif kolluk yakla?ımıdır. Devletler, istihbarat odaklı kolluk anlayı?ı ile örgütlü suçların faaliyetlerini icra etmeden engellemek amacı gütmü?lerdir. Bunun için devletler, hem kendi aralarında hem de kendi kurumları arasında istihbarat payla?ımına gitmi?lerdir. Bu payla?ımdan edinilen verilerden istenilen amaca uygun veriyi bulabilmek için de veri madenciliği uygulamalarını istihbarat alanında kullanmaya ba?lamı?lardır. Bu uygulamalar, ba?ta çe?itli sorunlara sebep olduysa da, bu sorunlar gerekli düzenlemelerle giderilmi?tir.Türkiye de örgütlü suçlardan zararlar görmesine rağmen, sahip olduğu deneyimi hukuksal ve kurumsal geli?melere aktaramamı?tır. Örgütlü suçlarla mücadelesini büyük ölçüde normal hukuk yollarıyla yapan Türkiye, bu tür suçlarla mücadele için gerekli önleyici istihbarat hukukunu bile olu?turamamı?tır. Hatta istihbarat amaçlı veri madenciliği uygulamalarını kendi hukuk sistemine uyduramamı?tır. Bu nedenle Türk Kolluğu?nun sahip olduğu önleyici istihbarat yetkileri, uluslararası hukuk ve yabancı ülkelerin hukukları ile mukayese edilerek, Türkiye ?artlarına uygun olarak eksiklikler tespit edilmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.Bu çalı?mada Türkiye?nin istihbarat yapılanması ve yetkileri bu açıdan incelenmi? ve değerlendirmeler yapılmı?tır. Türkiye?nin örgütlü suçları önlemek ve ara?tırmak için sıkça ihtiyaç duyduğu yetkiler incelendiğinde Türkiye?nin önleyici istihbarat yetkilerinin, dünyadaki örneklerine göre daha eksik olduğu ortaya çıkmı?tır. Veri madenciliği yöntemi ise Türk ?stihbarat Hukuku?nda tanımlanmamı?tır. Hatta eldeki yetkilerin daha kapsamlı ve anla?ılır bir ?ekilde yeniden düzenlenmesine ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Organised Crime is still unsolved problem, while it has harmed the humanity for centuries. In the literature, organise crime is mentioned that terrorism and organized crime have come to mind. Organised crime, which had spread all over the world. Especially after The Fall of The Wall, It has become the priority security issue of the most countries. Although there is no an exact consensus on it, countries have taken many legal and institutional measures for en effective counter-organised crime beside international efforts. One of the measures is intelligence led law enforcement.For today, intelligence led law enforcement concept which have been created against the destruction of organised crime is proactive approach. Countries had chosen that concept for preventing it before having to perform the activities of organised crime with intelligence led law enforcement. That?s why countries both among themselves and between their institutions have made intelligence sharing and data mining process was used by countries o find relevant data which was obtained by intelligence sharing. These implementations have caused some problems had been removed with necessary regulations.Although Turkey suffered more too, it couldn?t adopt it experiences to the legal and institutional developments. Turkey counterring the organise crime mostly in regular legal ways, couldn?t develop a preventive intelligence law for struggling organised crime. Also, Turkey didn?t adopt preventive intelligence led data mining to own intelligence law system. Therefore the problems with the preventetive intelligence powers of Turkish law enforcement should be detected comparing with the international and foreign laws. Then regarding the conditions in Turkey too, new regulation should be prepared.In this thesis, intelligence structure and power of Turkey has been analyzed in this context. After analyzing some preventive powers for preventing and investigating organised crime. Preventive intelligence powers of Turkey has less powers than many in the world. Also, data mining process is not defined in Turkish Intelligence Law. That?s why these powers need more comprehensive and understandable rearrengements.