Uzun, orta ve kısa vadede büyüme–eşitsizlik ilişkisi: G-7 ülkeleri örneği
Long-run, medium-run, and short-run relationship between growth and inequality: G-7 countries
  1. Tez No: 844293
  2. Yazar: REZA BEHJATI YALGHOUZAGHAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma uzun, orta ve kısa vadede G-7 ülkelerinde ekonomik büyümenin gelir dağılımı üzerine etkilerini araştırmaktadır. Uzun vade 1820-2021, orta vade 1950-2021 ve kısa vade 1980-2021 dönemini kapsamaktadır. Uzun vade sonuçlarına göre ABD ve Kanada hariç, diğer G-7 ülkelerinde kişi başına milli gelirdeki artış gelir eşitsizliğini düşürmüştür. Fakat bu olumlu etkinin gücü ülkeden ülkeye büyük ölçüde değişiklik göstermiştir. Kanada'da ekonomik büyümenin gelir dağılımı üzerine etkisi nötr iken, ABD'de ekonomik büyüme gelir eşitsizliğini artırmıştır. Orta vade bulguları Fransa ve Almanya hariç, diğer G-7 ülkelerinde ekonomik büyümenin eşitsizliği artırdığını ortaya koymaktadır. Fransa'da kişi başına milli gelirdeki artış orta vadede eşitsizliği düşürürken, Almanya'da büyümenin toplam eşitsizlik üzerine etkisi nötr kalmıştır. Diğer ülkelerde büyümenin eşitsizliği artırıcı etkisinin gücü de farklılık göstermiştir. Bu dönemde de uzun vadeye benzer olarak ekonomik büyümenin eşitsizliği en fazla artırdığı ülke ABD olmuştur. Birleşik Krallık bu ülkeler arasında büyümenin eşitsizliği en az artırdığı ülke olmuştur. Diğer ülkeler bu iki ucun arasında yer almıştır. Kısa vade sonuçlarına göre ise Fransa hariç, diğer G-7 ülkelerinde ekonomik büyümenin gelir dağılımı üzerine etkisi negatif olmuştur. Fransa'da kısa vadede kişi başına milli gelirdeki artışın gelir eşitsizliği üzerinde olumlu veya olumsuz herhangi bir etkisi olmamıştır. G-7 ülkeleri arasında kısa vadede büyümenin eşitsizliği en çok artırdığı ülke İtalya olmuştur. Bu ülkeyi ABD izlemiştir. Diğer ülkeler bu bağlamda bu iki ülkenin altında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of economic growth on income distribution in the long, medium, and short term in G-7 countries. The long term covers the period from 1820 to 2021, the medium term from 1950 to 2021, and the short term from 1980 to 2021. According to the long-term results, except for the United States and Canada, the increase in per capita income has reduced income inequality in other G-7 countries. However, the strength of this positive effect has varied from country to country. While the impact of economic growth on income distribution has been neutral in Canada, in the United States, economic growth has increased income inequality. The medium-term findings indicate that, except for France and Germany, economic growth has increased inequality in other G-7 countries. In France, the increase in per capita income has reduced inequality in the medium term, while in Germany, the impact of growth on total inequality has remained neutral. The strength of the growth's inequality-increasing effect has varied in other countries. Like the long term, the United States is the country where economic growth has increased inequality the most during this period. Among G-7 countries where growth has increased income inequality, the United Kingdom's income distribution has been least affected. Other countries lie between these two extremes. According to the short-term results, except for France, the impact of economic growth on income distribution has been negative in other G-7 countries. In France, the increase in per capita income has had no effect on income inequality in the short term. Among G-7 countries, Italy is the country where economic growth has increased inequality the most in the short term, followed by the United States. Other countries are below these two countries in term of the strength of the negative impact.