Çocuğun korunması bağlamında geri göndermeme ilkesi (Non-refoulement)
The principle of non-refoulement in the context of the protection of children
- Tez No: 844295
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜNSELİ ÖZTEKİN GELGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Geri göndermeme ilkesine ilişkin çalışmalar bulunmakla birlikte, kırılganlık, kırılgan gruplar teorisi temelinde çocukların korunmasına ilişkin monografik bir çalışma bulunmamaktadır. Göç eden kişilerin istatistiklerine bakıldığında, çocukların sayısının yetişkinler kadar olması dikkat çekmekte fakat uluslararası göç hukuku bağlamında çocuklara ilişkin çalışmaların oldukça az olduğu görülmektedir. Son dönemlerde kırılganlık kavramı oldukça popüler bir kavram haline gelmesine rağmen Türk hukuk literatüründe bu konu hakkındaki çalışmalar oldukça azdır. Gerek geri göndermeme hususunda çocukla ilgili çalışmaların azlığı, gerekse de kırılgan gruplar açısından yapılan teorik incelemelerin azlığı ile bu iki temel kavramın geri göndermeme bağlamında incelenmesinin Türk hukuk literatürüne önemli bir katkı sağlayacağı düşüncesi, çalışma konumuzun seçilme sebepleri arasındadır. Çalışmada öncelikle, çocuğun yüksek yararı fikrinin ortaya çıkmasını sağlayan kırılganlık, kırılgan gruplar ve çocukların korunması hususunda genel bilgilere yer verilmiştir. Sonrasında ise çocuğun korunması, uluslararası göç olayları, sığınma, geri göndermeme ilkesinin tarihçesi, türleri ile ilkenin dolaylı yoldan ihlaline yol açan durumlar ve bunların çocuklar açısından nasıl değerlendirilmesi gerektiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there are studies on the principle of non-refoulement, there is no monographic study on the protection of children based on the theory of fragility and vulnerable groups. When we look at the statistics of people who migrate, it is noteworthy that the number of children is as much as adults, but it is seen that there are very few studies on children in the context of international migration law. Although the concept of fragility has become a very popular concept in recent times, there are very few studies on this subject in the Turkish legal literature. The lack of child-related studies on non-refoulement and the scarcity of theoretical studies on vulnerable groups and the idea that examining these two basic concepts in the context of non-refoulement will make a significant contribution to the Turkish legal literature are among the reasons for choosing our study topic. In the study, firstly, general information on vulnerability, vulnerable groups and the protection of children, which led to the emergence of the idea of the best interests of the child, is given. Afterwards, the protection of the child, international migration events, asylum, the history of the principle of non-refoulement, its types and situations that lead to indirect violations of the principle and how they should be evaluated in terms of children are analysed.