Çocuk mallarının yönetimi
Management of child goods
- Tez No: 145396
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Çocuk mallarının yönetimi velayet hakkı çerçevesinde eie alınması gereken bir konudur. Velayet çocuğun hem şahsına hem de mallarının yönetimine ilişkin bir kapsama sahip bulunmaktadır. Kamın ana babaya çocuk mallarının yönetimi yetkisini, velayetleri devam ettiği sürece bir hak ve yükümlülük olarak vermiştir. Çocuğun korunması ve çocuk yararının önceliği ilkeleri çocuk mallarının yönetiminde de geçerli olan ilkelerdir. Velayet hakkının sahibi olan ana baba, çocuk mallarını yönetme hak ve yükümlülüğüne sahiptir. Bu çerçevede Medeni Kanun, çocuk mallarının yönetimini bir hak ve yükümlülük olarak öngörmüştür. Bu nedenle ana baba çocuk mallarını yönetmekten vazgeçemezler, bu hak ve yükümlülüğü başkasına devredemezler. Ana baba çocuk mallarını her hangi bir ücret almadan yönetirler ve kural olarak hesap ve güvence vermek zorunda değildirler. Çocuğun korunması ilkesi çocuk mallarının yönetiminde de geçerli olan bir ilkedir. Bu bağlamda, ana babanın çocuk mallarını yönetmede yükümlülüklerini yerine getirmemeleri durumunda hakimin müdahalesi söz konusudur. Küçük velayet altında değilse bu durumda çocuğun mallan vasi tarafından yönetilir. Ana baba kural olarak çocuğa ait bütün malları yönetirler. Ancak çeşitli sebeplerle ana babanın yönetimi altında bulunmayan çocuk malları vardır. Çocuğun ana babanın yönetimi altında bulunmayan mallarına, serbest mallar adı verilmektedir. Serbest mallar Medeni kanun tarafından, kazandırmalar, saklı pay, meslek veya sanat için verilen mal ve kişisel kazanç olarak öngörülmüştür. Ana baba, kusurları sebebiyle velayetleri kaldırılmadıkça, çocuk mallarını kullanma hakkına da sahiptirler. Ana ve baba, çocuk mallarının gelirlerini önce çocuğun bakımı, yetiştirilmesi ve eğitimi için, hakkaniyete uyduğu ölçüde de aile ihtiyaçlarını karşılamak üzere sarfedebilirler. Aynı şekilde Medeni Kanun belirli durumlarda çocukmallarının kısmen sarfına da olanak tanımıştır. Bunun yanı sıra çocuk mallarının tehlikeye düşmesi halinde çocuk mallarının yönetimi hakim tarafından ana babadan alınabilir. Ana ve baba, velayetleri ya da çocuk mallarını yönetme hakları sona erince, çocuğun mallarını, hesabıyla birlikte ergin çocuğa, vasisine veya kayyıma devredeler. Çocuk mallarının yönetimi yetkisine sahip olan aha baba, çocuk mallarının geri verilmesinde Medeni Kanun tarafından vekil gibi sorumlu tutulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Management of children's possessions should be handled within the framework of trusteeship (/guardianship) right. Trusteeship comprises both the personality of child and management of goods belonging to him/her. The law gives the competence of management of possessions belonging to child to his/her parents, both as a right and as a responsibility. The main principles of this management are protection of child, and priority of child's well being. Parents bearing the right of trusteeship have also the right and the responsibility to manage the possessions of their children. In this context, the Civil Code regards the management of children's possessions both as a right and responsibility. Therefore, parents cannot give up the responsibility of managing their children's goods, nor can they transfer this responsibility to anyone else. Parents manage the possessions of their children without any charge to be paid to them, and as a rule, they do not have to give account or assurance for this responsibility. The principle of protection of child is also valid as far as the management of children's goods are concerned. In this context, in ease of negligence of these responsibilities, legal action is required. If. the child is not under trusteeship, then his/her possessions are managed by an executor (/trustee, guardian). As a rule, parents manage all' the goods belonging to the child. But there are child goods that are not under management of parents for some reasons. These goods are referred to as“independent goods”. Independent goods are regarded by the Civil Code as acquirement, preserved share, goods in turn for a job or a craft and as personal earnings. Unless their trusteeship is cancelled due to their misbehaviours, parents have the right to use the goods of children. Parents can make use of (he goods of the child, primarily for care. viiupbringing and education of the child, and secondarily, in a lair way. to meet the family needs. In a similar way, consumption of child good's is also possible according to the Civil Code. Apart from this, in case of misbehaviour of parents, the judge may prevent them to manage the goods. Upon termination of management rights of child possessions, parents transfer their right to the adult child, to his/her trustee, or to a person to be appointed by the court to administer the goods in question. According to the civil code, parents are also responsible as proxy for returning the child goods. VIII