Aspartam ve vitamin E verilmiş farelerde süperoksid dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz aktivitelerindeki değişikliklerin araştırılması
  1. Tez No: 84431
  2. Yazar: ŞERHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE DRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ASPARTAM VE VİTAMİN E VERİLMİŞ FARELERDE SUPEROKSİD DİSMUTAZ, KATALAZ VE GLUTATHION PEROKSİDAZ AK DEĞİŞİKLİKLERİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmada aspartam ve vitamin E'nin antioksidant enzimlerden olan süperoksid dismutaz, katalaz ve giutathion peroksidaz aktiviteleri üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Aspartam ve vitamin E, farelere intraperitonal enjeksiyonla verildikten sonra 2., 4., 8., 12., ve 24. saatlerde servikal dislokasyon ile öldürülerek karaciğerleri çıkarılmıştır. Daha sonra bu karaciğerlere homojenizasyon, sonifikasyon ve santrifügasyon işlemleri uygulanarak total enzim fraksiyonları elde edilmiştir. Bu fraksiyonlar süperoksid dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutathion peroksidaz (GSH) aktivitelerindeki değişiklikleri bulmak için kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, vitamin E etkisiyle GSH aktivitesinin inhibe olduğu, buna karşılık CAT ve SOD aktivitelerinin 8. ve 24. saatlerde aktive oldukları belirlenmiştir. Aspartam'ın etkisiyle de CAT ve SOD aktivitelerinin 8. ve 24. saatlerde; GSH aktivitesinin de 12. ve 24. saatlerde aktive olduğu gözlenmiştir. Vitamin E ve aspartam birlikte verildikleri zaman da GSH aktivitesinin inhibe olduğu, SOD aktivitesinin de sadece 8. saatte çok az aktive olduğu; CAT aktivitesinin de 2., 8., ve 12. saatlerde inhibe olduğu belirlenmiştir. Anahtar sözcükler :E vitamini, aspartam, süperoksid dismutaz, katalaz, glutathion peroksidaz, karaciğer, fere
Özet (Çeviri)
III THE RESEARCH OF CHANGES IN THE SUPEROXIDE DISMUTASE, CATALAS E AND GLUTATHIONE PEROXIDASE ACTIVITIES IN ASPARTAM AND VİTAMİN E INJECTED MICE ABSTRACT In this study, the effects of aspartam and vitamin E on the activities of superoxide dismutase, catalase and glutathione peroxidase of antoxidant enzymes were researched comparatively. After the mice were injected aspartam and vitamin E intraperitonally,they were killed by servical dislocation 2, 4, 8, 12 and 24 hours after and their livers were removed. After, total enzyme fractions were obtained by applying the livers homogenization, sonification and centrifugation. Those fractions were made use of to find out changes in the superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GSH) activities. As a result, it was determined that the GSH activity was inhibited under the effect of vitamin E, but the CAT and SOD activities were activated in the 8* and 24th hours.And it was observed that, under the effect of aspartam,in the 8th and 24th the CAT and SOD activities and in the 12th and 24th hours the GSH activity were activated. On the other hand,it was determined that when vitamin E and aspartam were injected together,the GSH activity was inhibited, the SOD activity was a little activated only in the 8th hour, and the CAT activity was inhibited in the 2nd, 8th and 12* hours. Keywords :vitamin E, aspartam, superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase, liver, mouse