Obez çocuklarda A, C, E vitamin düzeyleri ve insülin direnci ile ilişkisi
Vitamin A, C, E levels and relationship with insulin resistance in obse children
  1. Tez No: 703840
  2. Yazar: ŞEYMA İYİŞENYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BOSTAN GAYRET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çocukluk çağı obezitesi dünya çapında ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. İnsülin direnci ile obezite arasında çok kuvvetli bir ilişki bulunmaktadır ve obezite, insülin direncinin en sık sebebidir İnsülin direnci, karmaşık bir patogeneze sahiptir ve halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Obez çocuklarda yanlış beslenme nedeniyle mikronutrient eksiklikleri görülebilir. Çalışmamızda obez çocuklarda vitamin A, C, E düzeylerini ve bu düzeylerin insülin direnci ile arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Materyal-Metod: Bu prospektif kesitsel çalışmaya 6-18 yaş arasındaki VKİ (Vücut Kitle İndeksi)'si 95 persentil ve üzerinde olan 82 obez çocuk ve rutin kontrol amaçlı başvuran aynı yaş grubu 82 sağlıklı çocuk alındı. Çocukların öyküleri alınıp fizik muayeneleri yapıldıktan sonra tüm olguların yaş ve cinsiyetleri kayıt edilip, boy ve kiloları ölçüldü, VKİ' leri hesaplandı. Cinsiyet, yaş ve VKİ ile açlık glukozu, insülin, HOMA-IR (Homeostatic Model Assessment-Insulin Rezistance), ALT (Alanin Aminotransferaz), AST (Aspartat Aminotransferaz), kolesterol, trigliserid, LDL (Low Density Lipoprotein), HDL (High Density Lipoprotein) kolesterol, kan değerleri açısından kontrol ve obez grupları karşılaştırıldı. Her iki grubun vitamin A, C, E serum düzeyleri ölçülerek obez ve kontrol grubunun verileri ile değerlendirildi Bulgular: Çalışma yaşları 6 ile 18 arasında değişmekte olan, 82'si (%50) erkek ve 82'si (%50) kız olmak üzere toplam 164 çocuk ile yapılmıştır. Çocukların yaşları ortalaması 12.23±2.85'dir. Obez grubunun vitamin C ve vitamin E/lipidler değerleri, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p:0.002 p:0.000; p0.05). Obez grubunun vitamin A değerleri, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p:0.025; p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Childhood obesity has become a serious public health problem worldwide. There is a very strong relationship between insulin resistance and obesity, and obesity is the most common cause of insulin resistance. Insulin resistance has a complex pathogenesis and is still not fully elucidated. Obese children may experience micronutrient deficiencies due to malnutrition. In our study, we aimed to show the vitamin A, C, E levels and the relationship between these levels and insulin resistance in obese children. Materials and methods: In this prospective cross-sectional study, 82 obese children aged 6-18 years with a BMI (Body Mass Index) of the 95th percentile and above and 82 healthy children in the same age group who applied for routine control were included. After taking the medical histories of the children, performing their physical examinations, recording the age and gender of all cases, and measuring their height and weight, their BMI was calculated. The control and obese groups were compared in terms of gender, age, BMI, fasting glucose, insulin, HOMA-IR (Homeostatic Model Assessment-Insulin Rezistance), ALT (alanine aminotransferase), AST (aspartate aminotransferase), cholesterol, triglyceride, LDL (Low Density Lipoprotein), HDL (High Density Lipoprotein) cholesterol, blood values. Vitamin A, C, E serum levels of both groups were measured and evaluated with the data of the obese and control groups. Results: The study was conducted with a total of 164 children, 82 (50%) boys and 82 (50%) girls, aged between 6 and 18 years. The mean age of the children was 12.23±2.85. The study was examined under 2 groups, 82 (50%) Obese and 82 (50%) Control group. Vitamin C and vitamin E/lipids values of the obese group were found to be statistically significantly lower than the control group (p:0.002, p0.000; p0.05).