Kusurlu bedenin sanatsal dönüşümü
Artistic transformation of the defective body
  1. Tez No: 844323
  2. Yazar: AYÇA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ASLI IŞIKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnsanlar yaşamları boyunca, farklı zaman dilimlerinde bedensel görünümleri üzerinden şiddet ve zorbalıklara maruz kalabilir. Benzer bir şekilde deneyimlediğim bu zorbalık ve şiddet unsurları, bireysel sanat pratiğim şekillenmesinde önemli bir etken olmuştur. Yaşadığım bu durum; bedenimin bir öteki beden olarak tanımlanabilir olduğunu öne sürmektedir. Bedenimin toplum içinde öteki olarak konumlanması ve otoritelerce şekillendirilmesi gereken bir nesne olma problemi, tezin genel çerçevesini oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada ve üretilen işlerde öteki olma hali üzerinden ele alınan beden, abject ve kusurlu olma durumları ile ilişkilendirilmiştir. Bu tez bağlamında, otoriter yapıların norm dışı olarak kabul ettiği, üzerinde tahakküm kurduğu kadın ve hayvan bedeninin sanatta ve gündelik hayatta nasıl konumlandığı incelenmiş, diğer sanatçıların bu konuya olan yaklaşımları irdelenmiş ve bu bağlamda sanatsal üretimler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout their lives, individuals may be subjected to violence and bullying based on their physical appearances in different time periods. Similarly, the elements of bullying and violence I have experienced have been a significant factor in shaping my individual artistic practice. This situation I have endured suggests that my body can be defined as the“other”body. The problem of positioning my body as the“other”within society and the need for it to be shaped by authorities form the general framework of the thesis. In the research conducted and the works produced, the body, considered through the state of being the“other,”is associated with abjection and conditions of imperfection. In the context of this thesis, the positioning of the female and animal body, deemed as deviant by authoritarian structures and subjected to domination, in art and daily life has been examined. The approaches of other artists to this issue have been scrutinized, and artistic productions have been created in this context.