Dilin kökenine dair farklı yaklaşımlar
Different approaches to the origin of language
  1. Tez No: 844326
  2. Yazar: MERYEM KENGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN KALAYCIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Dilbilim, Anthropology, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, dilin kökenleri hususunda evrimsel yaklaşımlar ele alınıp bilimsel mahiyette geçerlilikleri ve uyarlanabilirlikleri kıyaslanmıştır. Bu hususta hem modern insanın kökeni hem de modern insanın dili üretmesinde itici güçlerin neler olduğu üzerinde durulmuştur. Charles Darwin'in ortaya koymuş olduğu ortak ataya dayanan soy ağacının dilin evrimine uyarlanması ışığında ve doğal seçilimin bir sonucu olarak dilin çeşitlenip nasıl metamorfoz geçirdiği ve günümüzde konuşulan dillerin, işaret dilleri de dâhil olmak üzere, nasıl şekillendiği tartışılmıştır. Dilin evrimsel süreç kapsamında spesifik karakteristik özelliklere sahip olmasına dair kanıtlar, betimleyici bir çerçevede aktarılarak açıklanmıştır. Sonuç olarak, başta primatlar üzerinde yapılan deneylerin niteliğinin derinleşmesi ve teknolojik gelişmelerin hızla artması bağlamında evrimsel yaklaşımın haklılığına dair bulgular karşılaştırmalı olarak incelenip ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, evolutionary approaches to the origins of language are examined, and their scientific validity and adaptability are compared. Regarding this, both the origin of modern humans and the driving forces in the creation of language by modern humans are discussed. In the context of the adaptation of Charles Darwin's genealogical tree based on common ancestry to the evolution of language and as a result of natural selection, it is analysed how language has diversified and metamorphosed and how the languages spoken today, including sign languages, have been shaped. Evidence that language has specific characteristics in the scope of the evolutionary process is explained in a descriptive framework. In conclusion, as a result of the rapid increase in technological developments and the deepening of the quality of the experiments carried out on primates, the findings on the validity of the evolutionary approach are comparatively analysed and demonstrated.