Kronik inme hastalarında diz hiperekstansiyonuna neden olan faktörler ve hiperekstansiyonun kontrolü için rijit bantlama uygulamasının etkisinin kinematik analiz yoluyla araştırılması
Investigating the factors causing knee hyperextension in chronic stroke patients and the effects of rigid taping for the control of hyperextension through kinematic analysis
  1. Tez No: 844325
  2. Yazar: SÜLEYMAN KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA FİL BALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, inme hastalarında yürüyüşün duruş fazında dizde hiperekstansiyona neden olan faktörleri belirlemek ve rijit bantlama uygulamasının hiperekstansiyona akut etkisi incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 40-70 yaş arasındaki 30 inme hastası dahil edildi. Hastaların alt ekstremite kas kuvveti manuel kas testiyle, kas tonusu Modifiye Ashworth Skalası'yla, denge değerlendirmesi tek ayak duruş testiyle değerlendirildi. Yürüyüşün klinik değerlendirmesi 10 metre yürüme testi, kinematik analizi ise hareket analiz sistemi kullanılarak yapıldı. Çalışmanın ikinci gününde hastaların dizine hiperekstansiyon bantlama tekniği kullanılarak rijit bantlama uygulandı ve yürüyüş analizi tekrar edildi. Çalışmamızda maksimum diz hiperekstansiyon derecesi ile gastroknemius spastisitesi arasında orta düzeyde, kalça adduktör spastisitesi arasında zayıf düzeyde ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the factors that cause knee hyperextension during the stance phase of gait in stroke patients and to examine the acute effect of rigid taping on hyperextension. 30 stroke patients between the ages of 40 and 70 were included in the study. The lower extremity muscle strength of the patients was evaluated with manual muscle testing, muscle tone with the Modified Ashworth Scale, and balance evaluation with the single-leg stance test. Clinical evaluation of gait was performed using the 10-meter walk test, and kinematic analysis was performed using the motion analysis system. On the second day of the study, rigid taping was applied to the patients' knees using the hyperextension taping technique and the gait analysis was repeated. In our study, a moderate relationship was found between maximum knee hyperextension degree and gastrocnemius spasticity, and a weak relationship was found between hip adductor spasticity.