TALIS 2018 kapsamında matematik öğretmenlerinin kullandığı öğretim uygulamalarını yordayan değişkenlerin incelenmesi
Examining the variables predicting the instructional practices used by mathematics teachers within the scope of TALIS 2018
- Tez No: 844343
- Danışmanlar: PROF. DR. EREN CEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AKKURT DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından 5 yılda bir uygulanan Uluslarası Öğretme ve Öğrenme Anketi (TALIS) öğretmen ve okul yöneticilerine mesleki gelişim, sınıf yönetimi, okul iklimi, sınıf disiplini, çok kültürlü ortamlarda eğitim gibi pek çok başlıkta sorular yöneltmekte ve araştırmacılara uluslararası karşılaştırmalı veri sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı öğretimin niteliğini belirleyen unsurlardan birisi olan öğretim uygulamaları kullanımını TALIS 2018 anketine Türkiye'den katılan ortaokul ve lise matematik öğretmenleri bağlamında incelemektir. Araştırmada öğretmenlerin kullandığı farklı öğretim uygulamaları ile bu öğretim uygulamalarını yordayan faktörler arasındaki ilişki araştırıldığı için ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak TALIS 2018'e Türkiye'den katılan ortaokul ve lise matematik öğretmenlerinin verisi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında TALIS 2018 anket uygulamasına katılan 725 ortaokul matematik öğretmeni ve 575 lise matematik öğretmeni örnekleme alınmıştır. Araştırmada veriler betimleyici analiz ve lojistik regresyon yapılarak elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre TALIS 2018 anketine Türkiye'den katılan ortaokul ve lise matematik öğretmenlerinin sınıflarında öğretim uygulamaları kullanma düzeylerinin; öğretmen öğrenci ilişkisi, okulun yönetim türü, öğretmenlerin disiplin algısı, öğretmenler arası işbirliği, paydaşlar arası katılımı, okulun sosyoekonomik yapısı ve öğretim yöntemleri seçimi tarafından yordandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Relational research method was used in this research because the relationship between different teaching practices used by teachers and the factors that predict these teaching practices was researched. Data from secondary school and high school mathematics teachers who participated in TALIS 2018 from Türkiye were used as the data collection tool. Within the scope of the research, 725 secondary school mathematics teachers and 575 high school mathematics teachers who participated in the TALIS 2018 survey were included in the sample. In the study, data were obtained by descriptive analysis and logistic regression. According to the findings, the levels of teaching practice usage in the classrooms of secondary and high school mathematics teachers participating in the TALIS 2018 survey from Türkiye were determined to be predicted by teacher-student relationship, school management type, teacher's perception of discipline, teacher cooperation, participating among stakeholder, school's socioeconomic status and selecting of teaching methods.