Doğa kulüplerine üye rekreasyonel doğa yürüyüşçülerinin çevresel davranışlarının incelenmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Investigation of environmental behaviors of recreational hikers who are members of nature clubs (Kahramanmaraş province example)
  1. Tez No: 844345
  2. Yazar: MUHAMMET GÖMÜLÜTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünya gündeminde önemli bir yer tutan çevresel sorunlar, gün geçtikçe yaşanılabilir bir doğanın gelecek nesillere aktarılamayacağı sonucunu doğurmaktadır. Bireylerin ve toplumların çevre davranışları doğada düzenin bozulmasına neden olmuştur. Şüphesiz nüfusun artması, devlet politikaları gibi birçok etkenin yanında bireysel hatalarda yine çevresel sorunları tetiklemiştir. Yaşanabilir bir çevre hem bizlerin hem de gelecek nesillerin en doğal hakkı olması sebebiyle çevre sorunlarıyla ilgili bilinçlenmek ve mücadele etmek yine insanların bir vazifesidir. Bu çalışmada Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faal olarak doğa yürüyüşü yapan bireylerin çevresel davranışlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş Gençlik Spor İl Müdürlüğüne bağlı Doğa Kulüpleri üyesi olan 426 faal doğa yürüyüşçüsü oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem gurubu ise çalışmaya gönüllü olarak katılan 219 doğa yürüyüşçüsünden oluşmuştur. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu ile Timur ve Yılmaz (29) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlik güvenirlik çalışması yapılan 20 madde ve 6 alt boyuttan oluşan Çevre Davranış Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 istatistik programı kullanılmıştır. Yapılan Skewness-Kurtosis testi sonucu dağılımların normal düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Verilerin analizinde betimleyici istatistiklerle birlikte normal dağılımda parametrik testlerden, iki bağımsız grup ortalamaları arasında karşılaştırmalar için t-testi, ikiden fazla grupların analizinde ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) istatistiksel yöntemi ve sürekli değişkenler arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek için Pearson Korelâsyon Analizi uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi sonucunda; doğa yürüyüşçülerinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir durumu, doğa kulübü üyelik süresi değişkenlerine göre çevre davranış ölçeği puanlarında anlamlı bir fark bulunurken, doğa yürüyüşlerine katılım sıklığı ve farklı kulüplere olan üyelik durumu değişkenlerine göre çevre davranış ölçeği puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Çevre, Doğa Yürüyüşü, Rekreasyon, Spor
Özet (Çeviri)
Environmental problems, which have an important place in the world agenda, lead to the conclusion that a livable nature cannot be transferred to future generations. Environmental behaviors of individuals and societies have caused disruption of order in nature.Undoubtedly, the increase in population has triggered environmental problems, as well as many factors such as government policies, as well as individual mistakes. Since a livable environment is the most natural right of both us and future generations, it is also the duty of people to be aware of and struggle with environmental problems. In this study, it was aimed to examine the environmental behavior of individuals actively hiking within the Kahramanmaraş Youtha nd Sports Provincial Directorate in terms of different variables. The universe of the research consisted of 426 active trekkers who are members of Nature Clubs affiliated to Kahramanmaraş Youthand Sports Provincial Directorate. The sample group of the study consisted of 219 nature walkers who voluntarily participated in the study. In the study, data were collected with the Personal Information Form and the Environmental Behavior Scale, which consists of 20 items and 6 sub-dimensions, adapted to Turkish by Timur and Yılmaz (29). SPSS 26 statistical program was used in the analysis of the data. As a result of the Skewness-Kurtosis test, it was determined that the distributions were at a normal level. In the analysis of the data, together with descriptive statistics, parametric tests in normal distribution, t-test forcomparisons between the means of two in dependent groups, one-way analysis of variance (ANOVA) statistical method in the analysis of more than two groups, and Pearson Correlation Analysis were used to determine the relationship levels between continuous variables. As a result of the analysis of the data obtained in the study; A significant difference was found in the environmental behavior scale scores of the nature walkers according to thevariables of gender, age, education level, income status and duration of nature club membership. There was no significant difference in environmental behavior scale scores according to the variables of frequency of participation in nature walks and membership status to different clubs. Key Words : Environment, Hiking, Recreation, Sport